A felgyülemlett hidrogén robbanhatott be a november közepén eltűnt argentin tengeralattjárón

külföld
2017 november 27., 08:08
A San Juan vízrebocsátasa előtt Buenos Airesben.
photo_camera A San Juan vízrebocsátasa előtt Buenos Airesben. Fotó: HANDOUT/AFP

"Számításba véve, hogy robbanásról kaptunk hírt, és tudjuk, hogy a hajó fedélzetén nem voltak torpedók [...] azt a következtetést kell levonnunk, hogy a robbanást a magas hidrogénkoncentráció okozhatta" - jelentette ki vasárnap Enrique Balbi, az argentin haditengerészet szóvivője a november közepén eltűnt San Juan tengerallatjáróról.

Balbi szerint az áramellátási problémát, amiről a tengeralattjáró személyzete az utolsó rádióüzenetében beszámolt, az okozhatta, hogy víz került az akkumulátorokra. A szóvivő ezzel nyilvánvalóan kisebbíteni igyekezett a La Nación című argentin napilapnak azt az értesülését, amely szerint szabálytalanságok, visszaélések történtek a 2008 és 2013 között átfogó felújításon átesett dízel-elektromos meghajtású tengeralattjáró akkumulátorainak beszerzése körül.

A La Nación egy 2015-16-os védelmi minisztériumi jelentést idézett, amely szerint a Németországban épített és 1985-ben szolgálatba lépett tengeralattjáró átfogó felújításakor nem tartották be az előírásokat és a megfelelő szabványokat, az akkumulátorok beszerzésekor pedig előnyt biztosítottak bizonyos cégeknek.

A sajtótájékoztatón részt vett Oscar Aguad védelmi miniszter is. Szerinte az kizárható, hogy a tengeralattjárót torpedótalálat érhette. A miniszter és a hadiflotta szóvivője egyaránt hangsúlyozta, hogy folytatják a 11 napja megkezdett kutatást a fedélzetén 44 tengerésszel eltűnt tengeralattjáró után.

A San Juan november 13-án indult el az ország egyik legdélebbi pontjáról, Ushuaiából saját támaszpontja, a fővárostól 400 kilométerre délre fekvő Mar del Plata felé, fedélzetén 44 tengerésszel. Utoljára két nappal később a San Jorge-öböl térségéből, az argentin partoktól 432 kilométerre, Buenos Airestől 1300 kilométeres távolságból jelentkezett be, onnantól kezdve azonban semmit nem lehet tudni róla. Csütörtökön annyit elismertek, hogy három órával a tengeralattjáró utolsó bejelentkezése után "hidroakusztikus anomáliát" észleltek. Ez az anomália robbanás hangja lehetett. (Via MTI)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.