Vietnam történetének egyik legnagyobb természeti katasztrófájáról írt, ezért 7 év börtönt kapott a 22 éves blogger

INTERNET
2017 november 27., 10:58
comments 32

Ngujen Van Hoa azután vált ismertté, hogy Vietnam történetének egyik legnagyobb természeti katasztrófájáról cikkezett. A tajvani Formosa Plastics helyi acélgyárából 2016-ban mérgező anyag szivárgott a tengerbe, és beszennyezett egy több mint 200 km-es partszakaszt. Az ország kommunista vezetése hiába próbálta meg eltussolni, a halászatban és turizmusban dolgozók megélhetését veszélybe sodró ügy hatalmas botránnyá dagadt.

Az illetékes körzeti bíróság szerint Hoa videókat készített, amikben tüntetésre buzdította a lakosságot a környezeti katasztrófa után. A fiatalt áprilisban vették őrizetbe kormányellenes tartalmak közlése miatt.

Tajvanban élő vietnamiak tüntetnek döglött halak fotóival a Formosa-incidens után Tajpejben, 2017. június 18-án.
photo_camera Tajvanban élő vietnamiak tüntetnek döglött halak fotóival a Formosa-incidens után Tajpejben, 2017. június 18-án. Fotó: Sam Yeh / AFP

A Formosa-incidensre érzékeny a vietnami kormány, ami a politikai stabilitásra, a környezetvédelemre és a gazdaság egyik legfőbb hajtóerejének számító külföldi befektetésekre is tekintettel kell lennie. A hatóságok korábban jelezték, hogy eljárást indítanak a tüntetések szervezői ellen. Egy másik kritikus, Ngujen Ngoc Nhu Kujnh szintén államellenes propaganda miatt 10 év börtönt kapott, az ügyvédjének engedélyét pedig bevonták.

Nguyen Ngoc Nhu Quynh a bíróság előtt június 29-én
photo_camera Ngujen Ngoc Nhu Kujnh a bíróság előtt június 29-én Fotó: STR / AFP

A gazdasági reformok és a társadalmi változások iránti nyitottabb magatartása ellenére a vietnami vezetés továbbra is mindent megtesz a bíráló hangok elhallgattatásáért, amiket a közösségi oldalak fokozottan felerősítenek. A hatóságok az elmúlt hónapokban sokat szigorítottak a kormánykritikus vélemények cenzúrázásán. (Reuters, MTI)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.