Farkas Egon, Őrhalom független polgármestere arcvonásait vélik felfedezni a helybéliek a pár éve felújított Szent István király templom freskóján. Az őrhalmiak közül többen Facebook-csoportokban arról írnak, a festmény egyik alakja feltűnően hasonlít a polgármesterre, sőt, állítólag felesége és lányai is felismerhetők a képen.
A település lakosainak több csoportja is van Facebookon, ott is szó esik a furcsa hasonlóságról.
„Mindezek mellett megindult egy új pletyka is: az egyik képen jól felismerhető a falu egyik vezetője, felesége, és talán más családtagjai is. Biztosan nem a festő önkénye miatt kerültek oda. Kedves vezetőnk jogot formált arra, hogy örökös nyomot hagyjon, megörökítse magát ilyen magamutogató módon is templomunk falán”
– írja valaki az Együtt Őrhalom Fejlődéséért nevű csoportban. A hasonlóságra többen is felfigyeltek, egyikük magától a festőművésztől, Lencsés Zsolttól szerette volna megtudni, „kapott-e egy ukázt vagy kérést, hogy a képei nyomokban tartalmazzák a Farkas családot?” A freskófestő válaszában hosszú felvezetés után végül azt írja, a kérdésre nem a válasz.
„A technika mellett a téma kiválasztása mindig a papság és az egyházközség együttműködésén alapszik. Az együttműködés folyamán számtalan vázlat, látványterv egyeztetése és megfelelő színtervek elkészítése után kerülhet a kép megfestésre. A fő figurák karaktere szintén egyeztetés függvénye, hiszen egyháztörténeti és művészettörténeti hagyománya is van. A többi mellékszereplő kiválasztása teljes mértékben a művész egyéni szabadsága. Ez a munkamódszer, a freskó technikájához hasonlóan több ezer éves tradíción alapszik. Senki nem kényszerített a modellek kiválasztására. Sőt, sokszor az ellenkezője igaz. Soha nem az a cél, ha nincs kimondottan kérés erre, hogy az általam kiválasztott modellek akár hasonlítsanak is. A művész mindig igyekszik az adott hely, az adott táj szellemiségét, karakterét követni. (...) Válaszom az Ön kérdésére, bár egy szóban kérte, de én igyekeztem ezt más szemszögből is megközelíteni: nem.”
Az őrhalmi önkormányzat 2012-ben 5 millió, 2015-ben 1,5 millió forintos állami támogatást nyert el, előbbit a Szent István templom tetőszerkezetének felújítására, utóbbit a belső felújításra és festésre fordíthatták.
A finanszírozásról és a hasonlóságról Farkas Egont is kérdeztük, megkeresésünkre a polgármester úgy válaszolt, a freskó munkálataihoz „önkormányzati támogatást nem adtunk, ismereteim szerint más közpénz (pl. EMMI) sem került felhasználásra. Egyebekben nekem nincs illetékességem nyilatkozni.”
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.