Negro eltűnt. Ha valaki látja, küldjön üzenetet!
Ezt posztolta ki pár nappal ezelőtt a Twitter a detroiti Rebeca Macias, két képet mellékelve az elveszett kutyájáról.
Most ez a három legnépszerűbb választwit:
Az előbb láttam a gyapotföldön.
Értem, hogy a neve feketét jelent, de TÉNYLEG más nevet kellett volna adnia neki. Remélem megtalálja, de végig ne menjen az utcán a nevét kiabálva. Nem akarom, hogy baja essen.
Remélem sosem találod meg a kutyádat.
De ha végignézed, a teljes üzenetfolyam kizárólag az eredeti üzenet, illetve a kutyanév rasszizmusáról vagy nem rasszizmusáról szól, az elveszett kutya maga senkit sem érdekel, mármint azokat kivéve, akik a halálát kívánják a neve miatt. A hozzászólók egyik markáns csoportja a szomszédjukban élő spanyolajkúak legalapabb szavait sem ismerő, vérig sértett feketék, akik vadul rasszistáznak. A másik csoport a szomszédjukban élő feketék érzékenységét nem értő, a spanyol nyelv és kultúra nem-ismeretén kiborult latinóké, akik visszarasszistáznak, illetve vannak azok, akik mindkét csoportot kinevetik, vagy csak általánosságban szörnyülködnek, hogy milyen hülyék is az emberek.
A helyzet az, hogy a negro szó tényleg simán csak feketét jelent spanyolul, és nem tapad hozzá olyan gyalázkodó jelentésréteg, mint az angolban használt negro szóhoz, ami viszont majdnem pont olyan durvaság, mintha niggerezne valaki. A két szót ráadásul nem is egyformán ejtik: a fekete jelentésű spanyolt e-vel, a gyalázkodó angolt i-vel az n után.
Egy rakás hozzászóló nem volt képes, vagy nem akarta megérteni, hogy bár a gyökerét tekintve a spanyol negro és az angol negro is a feketéből ered, a szó spanyolul nem jelent többet, mint a színt, míg angolul egyáltalán nem utal színre, hanem csakis a fekete emberekre, méghozzá lekezelő értelemben. Ha viszont egy spanyol rasszista akarna elereszteni egy, az angol negro jelentésével bíró négerezést, akkor semmiképpen sem ezt a szót használná, hanem a prietót vagy a mayatét.
A kutya egyébként legalább meglett pár nap múlva.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.