Hosszú farkas őspók maradványai kerültek elő egy borostyánkőből

ÁLLAT
2018 február 06., 06:44
comments 61

Egészen különleges leletre akadtak kutatók Mianmarban: egy százmillió évvel ezelőtt keletkezett borostyánrögbe ragadva került elő egy ősrégi pókelőd egyben maradt teste. A mai pókfajok ősének a testénél is hosszabb farka volt, testén pedig keveredtek a ma élő pókokra és az őspókokra jellemző tulajdonságok.

photo_camera Fotó: University of Kansas

Egyrészt a most megtalált őspóknak voltak ikercsápjai és csáprágói, másrészt viszont olyan farka, mely az uraraneid néven emlegetett ősi pókrokonfajoknál volt jelen, és amit vélhetően a ragadózók észrevételére, esetleg pedig vadászására is használtak.

Az University of Kansas paleontológusa, Paul Selden szerint a most megtalált lelet lehetett a hiányzó kapocs az őspókok és a ma élő primitívebb pókfajok között. A most megtalált, Chimerarachne yingi névre keresztelt faj akkor élhetett, amikor még az óriási argentinoszauruszok döngették a bolygón. Seldon szerint azt sem lehet kizárni, hogy a hosszúfarkú pókszabásúak leszármazottai még ma is élnek a dél-kelet ázsiai erdőkben. Ezek a pókok nagyon aprók, mindössze 3 milliméter hosszúak lehettek, míg a farkuk 5 milliméteres volt. (Guardian)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.