A berlini regionális bíróság múlt hónapban döntött, de csak most hozták nyilvánosságra, hogy a Facebook előírása, amely megköveteli, hogy csak saját nevünkkel regisztrálhatunk a közösségi oldalra, nem fér össze a privátszféra védelméről szóló évtizede hatályos törvénnyel.
A jelenlegi szabályozás szerint mindenki csak saját nevével regisztrálhat az oldalra. Ezt ugyan jelenleg is sokan megszegik, de ha valakinél a moderátorok azt gyanítják, hogy álnevet használ, akkor kérhetik tőle, hogy például dokumentumok beszkennelésével igazolja személyazonosságát, és ha nem tudja, fel is függeszthetik a fiókját.
A keresetet a német fogyasztóvédelmi szervezetek országos szövetsége (VZBV) nyújtotta be. A Facebook már jelezte, hogy fellebbezni fognak, de egyben azt is, hogy a júniusban hatályba lévő új EU-s privacy törvényekhez alkalmazkodni fognak.
A kereset szerint azzal, hogy a Facebook a szabályzatában kikötötte, hogy mindenki csak a saját nevével regisztrálhat, olyan személyes információk birtokába jutott, melyek kezelésére nem kért engedélyt a félhasználatoktól. A bíróság emellett arra jutott, hogy a Facebook nem minden esetben biztosított világos választási lehetőségeket a felhasználóknál, például amikor a tartózkodási helyük megadásáról dönthettek a csetüzeneteiknél.
A VZBV ugyanakkor nem nyert meg minden beadványt: a bíróság szerint a Facebook például nem tévesztette meg a felhasználókat, amikor azt állította, hogy ingyenes a szolgáltatás, pedig a fogyasztóvédők szerint a felhasználók az adataikkal fizetnek.
Mivel a döntés csak egy regionális bíróságon született meg, és mindkét fél jelezte már, hogy fellebbezni fog, messze még a végső döntés, de az irányok azt mutatják, hogy a Facebooknak még sok gondja akadhat az európai piacokon. (Verge)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.