UV-fényben fluoreszkál a puffinok csőre

ÁLLAT
2018 április 08., 09:30

Egy brit kutató egészen váratlan felfedezést tett: Jamie Dunning ornitológus teljesen véletlenül jött rá arra, hogy a puffinok csőre UV-fény alatt világít. 

A puffinok, vagy hazai elterjed nevükön a lundák elsősorban az északi tengerpartokon és madárszigeteken élnek, feltűnő külsejük miatt meglehetősen ismert madárfajról van szó, ugyanakkor az eddig nem derült ki, hogy csőrük fluoreszkálna. 

Dunning szakterülete egy másik madárfaj, a kenderike, de Nottingham Egyetem laborjában akadt egy lunda holtteste is éppen, ezt megvizsgálva derült ki a fluoreszkáló színhatás. A lundákhoz hasonló madarak látása nemcsak az emberek számára látható színspektrumot tudja feldolgozni, hanem látnak olyan UV-színeket is, melyeket az emberi szem szabad szemmel nem lát. A kutatók szerint ennek a párválasztásban és a párzásban lehet szerepe. 

Kollégájával közösen tanulmányt is írt a jelenségről, ennek elfogadására várnak jelenleg. A hatást azóta nem csak holt, de élő puffinokon is tesztelték, hogy ne ártson nekik az erős UV-fényt, napszemüveget is gyártottak a madarakra. (CBC, Independent)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.