Eltűnt 10 segélymunkás Dél-Szudánban

külföld
2018 április 26., 15:18

Nyoma veszett az ENSZ és civilszervezetek tíz segélymunkásának a dél-szudáni fővárostól, Jubától délnyugatra fekvő Yei település mellett – közölte a humanitárius segítség koordinálásával foglalkozó ENSZ-bizottság (UNOCHA).

Az UNOCHA szerint a 10 fős csoport szerda este indult a közeli Torre városba, hogy felmérjék a humanitárius helyzetet, de útközben megszakadt a kapcsolat velük és azóta sem ismert a hollétük.

Alain Noudehou, az UNOCHA Dél-Szudánért felelős tisztségviselője közölte, hogy nagy erővel keresik az eltűnt segélymunkásokat, és – ha elrabolták őket – követelik az azonnali szabadon engedésüket. „Ezek az emberek, akik az ENSZ és civilszervezetek alkalmazottai, azért vannak itt, hogy segítsenek Dél-Szudán népének, ezért nem volna szabad célba venni őket” – mondta.

Az UNOCHA szerint ez volt a második ilyen jellegű incidens Dél-Szudánban csak áprilisban, és a harmadik az utóbbi fél évben. A korábbi esetekben fegyveres csoportok rabolták el a segélyszervezetek munkatársait.

A Yei mellett elrabolt emberek közül egy az UNOCHA, ketten az ENSZ Gyermekalapja (UNICEF), egy a Dél-Szudáni Fejlődési Szervezet (SSDO), három a Plan International, kettő az ACROSS és egy pedig az Action Africa Help (AAH) nevű szervezet munkatársa.

Az ENSZ szerint Dél-Szudán az egyik legveszélyesebb ország a humanitárius segélyezés szempontjából. 2013 óta legalább 90 segélymunkást öltek meg, többtucatnyian pedig fegyveres csoportok fogságába estek.

ENSZ-békefenntartók Jubában 2016. szeptember 3-án.
photo_camera ENSZ-békefenntartók Jubában 2016. szeptember 3-án. Fotó: Cgarles Atiki Lomodong/AFP

A szegénységben élő Dél-Szudán 2011. július 9-én vált függetlenné Szudántól. Az országban 2013-ban kétéves polgárháború robbant ki, amiben tízezrek haltak meg, és csaknem 3 millióan váltak földönfutóvá. Habár a szemben álló felek 2015 augusztusában békemegállapodást írtak alá, az egyezmény nem vetett véget a harcoknak, a biztonsági helyzet korántsem stabilizálódott az afrikai országban. A békeszerződéssel 2016 júliusában létrehívott egységkormány napok alatt összeomlott, a fővárosban, Jubában heves harcok törtek ki. (MTI)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.