A házigazda oroszok ellen Szaúd-Arábia kezdi meg a világbajnokságot ma ötkor. Ezt érdemes tudni róluk:
Legnagyobb kérdőjel:
A szövetségi kapitány. Szaúd-Arábia a selejtezőket még a holland – amúgy vb-ezüstérmes – Bert van Marwijkkel teljesítette, ám az edző nem tudott megállapodni a szerződéshosszabbítás részleteiről a helyi szövetséggel. A helyére először Edgardo Bauzát (3-0-s vereség Ghána és 1-4-es koki Irak ellen), majd végül Juan Antonio Pizzit sikerült leakasztani. Utóbbi edzőként két dologról ismeretes Európában: egyrészt vele maradt le tizenhat év után először az európai kupaszereplésről a Valencia 2014-ben - igaz, csak szezon közben ugrott be a csapathoz - másrészt ő volt az, aki a zsinórban kétszeres Copa-győztes Chilével nem tudott kivergődni az idei világbajnokságra.
Ne legyünk persze igazságtalanok: Pizzi nyerte meg a legutóbbi kontinenstornát Dél-Amerikában, és a tavaly nyári Konföderációs Kupán is bevitte a döntőbe a chileieket. A verdikt ezzel együtt elég egyértelmű – Pizzi az az edző, aki jól tudja használni a kreatív, tehetséges játékosokat, de óriási taktikai megfejtéseket nem szabad tőle várni. Röviden: inverz Marwijk.
Három dolog, amire érdemes figyelni:
támadás és védekezés egyensúlya – Bár európai szemmel ez nem feltétlenül látszik, a szaúdi válogatott Ázsiában kifejezetten támadó szellemű csapatnak számít; a selejtezők legutolsó körében például Japánnal holtversenyben ők lőtték a legtöbb gólt. A sikerük tehát főleg azon múlik majd, mennyire tudja ehhez mérten úgy összerántani a védelmet a Pizzi, hogy eközben azok az embereik, akiknek szükségük van a szabadságra, képesek legyenek a maximumot nyújtani. Mivel az argentin edző rendszerszinten nem sokat foglalkozik a labda elleni játékkal, főleg az olyan tapasztalt bekkek formáján áll vagy bukik majd rengeteg, mint a 130-szoros válogatott Oszama Havszavi, aki amúgy a csapat kapitánya is.
Várható kezdőcsapat:
Abdullah Al-Majuf (Al-Hilal) - Muhammad Al-Buraik (Al-Hilal), Oszama Havszavi (Al-Hilal), Omar Havszavi (Al-Naszr), Jasszer Al-Sahrani (Al-Hilal) - Abdullah Otaif (Al-Hilal), Szalman Al-Farazs (Al-Hilal), Taiszir Al-Dzsasszim (Al-Ahli) - Szalem Al-Davszari (Villarreal), Fahad Al-Muvallah (Levante UD), Jahja Al-Sehri (CD Leganés)
Legfrissebb eredmények:
Jóslat
Legjobb játékosa hiányában Pizzi kapitánynak alapjaiban kell újragondolnia taktikáját. Az utolsó néhány felkészülési meccsen már jól látszott: a csapat elsődleges célja a játék tempójának lassítása, tömörülés középen, gyors visszarendeződés a labda mögé, majd a biztos védekezésből vezetett gyors kontrák, amelyhez egyébként elvben még a játékosaik is megvannak. Ugyanakkor tény, Pizzi először az oroszok ellen ül majd tétmeccsen a válogatott kispadján, az új helyzet pedig merőben szokatlan vállalásokat is szülhet - Peru ellen például fényesen kiderült, hogy ez a csapat nem bírja el a magasra feltolt védelmet és a bugyuta egyéni hibákat. Küzdenek, hajtanak, izzadnak, de sem a pártatlan nézők szimpátiáját nem nyerik majd el, se a csoportból nem jutnak tovább.
Vb-emlékkönyv
Hölgyek-urak, Szaed Al-Ovajran, vs. Belgium (1994):
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.