Sem Spanyolország, sem Olaszország, sem Málta nem engedélyezte a kikötését a Mission Life német civil szervezet Lifeline nevű mentőhajójának, fedélzetén 230 a Földközi-tengerből kimentett migránssal és 17 fős legénységgel. A hajó nemzetközi vízeken várakozott öt napig, mire Joseph Muscat máltai miniszterelnök szerdán közölte:
kiköthetnek Valettában, de a legénység ellen eljárást indítanak, a kimentettekkel szemben pedig menedék eljárást folytatnak le. Ha valakiről kiderül, hogy csak gazdasági okok miatt indult útnak, visszaküldik Líbiába.
A valettai kormányszóvivő szerint a kikötőben rendőrök és orvosok fogadták, négy embert, köztük három újszülöttet azonnal kórházba kellett szállítani.
A BBC szerint eddig hét ország jelezte Máltának, hogy kész átvenni a Lifelineról menekülteket: Írország, Olaszország, Luxemburg, Portugália, Franciaország, Belgium és Hollandia .
Joseph Muscat kormányfő sajtótájékoztatóján bejelentette: lefoglalják a Lifeline nevű hajót, mert hazudtak annak regisztrációjáról, illetve rendszeren megsértették a hajózás szabályait. Ruben Neugebauer, a Mission Lifeline szóvivője válaszul kijelentette: nem követtek el szabálytalanságot, a valettai kormány beáll azok mögé az európai országok alkotta sorba, amik
kriminalizálni akarják a civilszervezetek tevékenységét.
(MTI/BBC)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.