A Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Irodát (KR NNI) hónapokkal ezelőtt azzal kereste meg a Zürichi Rendőrség, hogy támogassák egy folyamatban lévő svájci nyomozásukat. A kapott információk szerint egy Svájcban működő kábítószer-kereskedő szervezet vezetője Magyarországról irányítja a bűnözői csoportot. A Zürich-Limmati Államügyészség a Fővárosi Főügyészség felé a büntetőeljárás során történő együttműködés érdekében jogsegélykérelmet továbbított - olvasható a police.hu oldalán.
A svájci nyomozás adatai szerint az életvitelszerűen Magyarországon lakó svájci-francia kettős állampolgár legalább két bűntársával együttműködve, futárokkal nagy mennyiségű – alkalmanként több kilogrammnyi – kokaint csempészett Svájcba. A drogot ezt követően egy, az irányításával működő forgalmazó-hálózat értékesítette Zürichben. A férfi a szervezett elkövetői csoportot részben Magyarországról irányította, részben pedig ugyanebből a célból rendszeresen Svájcba utazott. Tevékenységét a szoros és naprakész ügyészi és rendőri együttműködés segítségével a svájci és a magyar nyomozóknak közösen sikerült feltérképezniük.
A közös munka eredményeként 2018. július 3-án hajban a Zürichi Rendőrség arról értesítette a KR NNI munkatársait, hogy a férfi két bűntársát: egy olasz férfit és egy osztrák nőt, valamint öt kolumbiai kábítószerfutárt tetten értek, és elfogtak. Így szükségessé vált a nemzetközi szervezett bűnözői csoport Magyarországon tartózkodó vezetőjének elfogása is, ezért a férfival szemben a svájci államügyészség haladéktalanul nemzetközi elfogatóparancsot bocsátott ki.
A KR NNI nyomozói a célszemély lakcímét késedelem nélkül biztosították, majd a riasztást követően rövid időn belül kiérkeztek a Készenléti Rendőrség Bevetést Támogató Osztályának munkatársai, akik a svájci-francia kettős állampolgárt elfogták. A jogsegélykérelem alapján a magyar rendőrök kutatást végeztek a férfi lakásában, amely alkalmával adathordozókat, telekommunikációs eszközöket, illetve iratokat foglaltak le.
A Zürich-Limmati Államügyészség kérte az őrizetbe vett személy kiadatását. A féri terhére rótt bűncselekmények miatt a svájci jogszabályok szerint akár 20 év szabadságvesztés is kiszabható.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.