A Népszava értesülései szerint ősztől már óvodás gyermekeinket is nemzeti identitásra és keresztény kultúrára nevelné a kormány - megjegyzem, egy olyan országban, ahol a népszámlálási adatok szerint mindössze a népesség 54 százaléka vallja magát kereszténynek, a templomba járók aránya meg még ehhez képest is elenyésző.
A lap az Óvodai Nevelés Országos Alapprogramjának (ÓNOA) nemrég elfogadott módosításából következtet a kormány terveire. Az ÓNOA olyan az óvodáknak, mint az iskoláknak a Nemzeti Alaptanterv, vagyis ez határozza meg az intézmények pedagógiai munkájának alapelveit.
Ebbe került bele július 25-én az a mondat, hogy az óvoda „a gyermek nyitottságára épít, és ahhoz segíti a gyermeket, hogy megismerje szűkebb és tágabb környezetét, amely a nemzeti identitástudat, a keresztény kulturális értékek, a hazaszeretet, a szülőföldhöz és családhoz való kötődés alapja”. A gyerekek "a magyarság történelmét feldolgozó mondavilág elemei, meséi" mellett még színezés közben is szívhatják magukba a hazaszeretet, mert aközben alkalmuk lesz megismerkedni a nemzeti szimbólumokkal.
„A módosításokról semmit nem tudunk, velünk sem, és tudtommal, másokkal sem egyeztettek" - nyilatkozta a lapnak Bakonyi Anna, a Magyar Pedagógiai Társaság Kisgyermeknevelési Szakosztályának elnökségi tagja. Szerinte amúgy a módosítás nem indokolt, hiszen a nemzettudat kérdésköre eddig is jelen volt az óvodákban, ahogy a népmesék, népdalok is. Ő amúgy fontosabbnak tartaná, ha végre a Digitális Oktatási Stratégia jelenne meg az ÓNOÁ-ban, mert annak valóban volna értelme az óvodai nevelés korszerűsítésében.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.