Ugyanúgy parányi műanyagrészecskékké bomlik fel a kontaktlencse, ezért nem szabad a csatornarendszerbe üríteni a használt darabokat, hívják fel a figyelmet amerikai kutatók.
Az Ariozona állami egyetemen végzett kutatás szerint az amerikaiak közül 45 millióan hordanak kontaktlencsét, és 15-20%-uk a használt darabokat egyszerűen lehúzza a vécén, vagy zuhanyzás közben a lefolyóba dobja.
Ennek a feltehetően világszerte is hasonló arányokkal bíró jelenségnek kellene véget vetni ahhoz, hogy az egyébként kifejezetten ellenálló anyagokból álló kontaktlencsék, ne maradjanak benne a biológiai körforgásban.
A kutatók becslése szerint csak az USA-ban évente 220 ezer kilogramm kidobott lencse kerül a szemétbe, ebből 13 ezer kilogramm végzi a csatornákban, pontosabban a szennyvíztisztító telepek megtisztított iszapjában.
Ezt a fizikailag, kémiailag és biológiailag is nagyjából megtisztított iszapot végül termőföldeken terítik szét, ám bizonyos anyagokat, így a kifejezetten ellenálló, rugalmas kontaktlencséket nem tudják belőle kiszűrni. A szennyezett földet aztán elfogyasztják a giliszták, ahonnan a madarak szervezetébe juthat a műanyag. (BBC)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.