A BBC értesülései szerint a diplomáciai nyomásgyakorlás első jeleként Nagy-Britannia és az Egyesült Államok is bojkottálhatja a most októberre tervezett, sivatagi Davosnak is becézett rijádi befektetői fórumot, aminek már több médiatámogatója visszalépett Dzsamál Hasogdzsi, a rendszerkritikus szaúdi újságíró két héttel ezelőtti eltűnése, valószínűsíthető halála miatt. A török hatóságok hivatalosan meg nem erősített, csak névtelen források által kiszivárogtatott gyanúsításai szerint Hasogdzsit kivégezték, holttestét feldarabolták. Erről a török források szerint képi bizonyítékok és hangfelvétel is van, de azokat nem hozták nyilvánosságra. Még csak az se egyértelmű, hogy megosztották-e ezeket a bizonyítékokat a nyugati titkosszolgálatokkal.
Donald Trump - akinek a veje, Jared Kushner zavarbaejtően jó viszonyban van Szaúd-Arábia de facto urával, Mohamed Bin Salman koronaherceggel, aki az amerikai titkosszolgálatok értesülései szerint hónapokkal ezelőtt már parancsot adott az önkéntes száműzetésben az Egyesült Államokban élő Hasogdzsi elrablására - hosszú hallgatás után a héten azt mondta, hogy ha valóban Szaúd-Arábia a felelős Hasogdzsi eltűnéséért, akkor "meg fogja büntetni" az országot.
Ennek első jele lehet, hogy a BBC értesülései szerint az amerikai pénzügyminiszter, Steve Mnuchin, és a brit kereskedelmi miniszter, Liam Fox is kihagyhatja a konferenciát, amin bin Szalman koronaherceg a reformjait próbálná promótálni. A BBC megkeresésére Fox titkárságán csak azt közölték, hogy a miniszter naptárát még nem véglegesítették.
A BBC úgy tudja, hogy közben a háttérben az európai és az amerikai diplomácia már arról egyeztet, hogy milyen közös nyilatkozatban ítéljék el Szaúd-Arábiát, amennyiben bebizonyosodik, hogy ők tüntették el, gyilkolták meg az újságírót.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.