Az Independent arról ír, hogy noha NATO-tagállam, Albánia számos olyan hírszerzői információt nyilvánosan kezel, ami súlyos biztonsági kockázattal fenyeget.
A lap szerint Albánia legtöbb hírszerzői aktivitása nyilvánosan követhető a helyi pénzügyminisztérium honlapján: az ügynökök személyazonossága, feladatai, küldetései, járművei, azok rendszámai, a munkatársak egyes költései is elérhetőek, ahogy az albán állami hírszerző központ adatai is pénzforgalmi adatai is.
Nyilvános az egyes munkatársak fizetése, és még azt is hozzáférhető, hogy kit kell riasztani, ha elromlik a WC a hírszerzés központjában. Az adatokat napi rendszerességgel frissítik.
A nyilvántartásból kiderül még az ügyes ügynökök személyi száma is, beleértve az Albánia határain belül vagy azon kívol dolgozókat is. Az is kiderül, hogy pontosan mely ügynökök vannak kiküldetésben a NATO központjában, Brüsszelben. Elérhetőek diplomáciai védelmet élvező, környező országokban - Belgiumban, Görögországban, Koszovóban, Olaszrországban, Macedóniában és Szerbiában - szolgáló titkos ügynökök nevei is.
Az albán hírszerzés a lap megkeresésére elismerte az információk érzékenységét, de jelezte, hogy követniük kell a törvényeket és szabályokat, azok pedig nem teszik lehetővé, hogy olyan formán költsék a pénzt, hogy az nincs dokumentálva.
Hogy miért hozzák ezzel együtt nyilvánosságra az ügynökök személyazonosságát, az nem derült ki, viszont a megszólaltatott szakértők szerint ezek az adatok sebezhetővé tehetik az országot és a katonai szövetséget is - megfigyelhetővé, akár zsarolhatóvá tehetnek fontos pozícióban lévő ügynököket.
A NATO brüsszeli központjának sajtóosztálya a cikk megjelenéséig nem reagált az Independent kérdéseire. (Independent)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.