500 százalékkal ugrott meg a kanyaró elleni oltás utáni kereslet a Washington állambeli Clark megyében, miután egészségügyi válsághelyzetet kellett elrendelni a járvány miatt. Pedig a megyében nagyon elterjedtek voltak az oltásellenes hiedelmek, a 2017/2018-as tanévben csak az óvodások 76,5 százaléka volt beoltva a betegség ellen, ami hozzájárulhatott a betegség terjedéséhez.
Január 1-je óta a megyében már 50 kanyarós esetet regisztráltak és még 11 embert megfigyelés alatt tartanak. Ezért az oltóanyagra leadott rendelések száma januárban elérte a 3150-et, ami ötszörös ugrás a tavalyi számhoz (530) képest.
Közben az Egészségügyi Világszervezet (WHO) regionális irodája csütörtökön közölte, hogy Európában megháromszorozódott a kanyarós esetek száma 2018-ban az azt megelőző évhez képest.
Tavaly 82 596 kanyarós esetet regisztráltak, ami az elmúlt évtized legnagyobb száma, ráadásul a rekord már az év első felében megdőlt. A kanyaróvírussal fertőzöttek száma ötszöröse a 2016-ban regisztráltnak. Tavaly 72 ember halt bele a betegségbe Európában, az esetek 61 százaléka igényelt kórházi ellátást.
Az esetek több mint felét Ukrajnában regisztrálták, szám szerint 53 218-at. Ezt követte Szerbia 5076 és Izrael 2919 esettel. Utánuk Franciaország (2913) , Olaszország ( 2517) , Oroszország(2256), Grúzia(2,203) , Görögország (2193) , Albánia (1466) és Románia ( 1087) következik csökkenő sorrendben a legfertőzöttebb országok tízes listáján, ami az esetek 92 százalékát teszi ki.
A WHO adatai szerint Magyarországon tavaly 14 regisztrált kanyarós megbetegedés volt. A WHO jelentése ugyanakkor hangsúlyozta, hogy soha nem oltottak még be ennyi gyereket a kanyaró ellen, mintegy 90 százalékos lefedettséggel, a betegség elleni védőoltás második dózisából. (Arstechnica/BBC/MTI)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.