A Bukaresti Kilencek államfőinek csütörtöki kassai találkozóján beszélgettek Edward Lucasszal is, aki az Economist volt kelet-európai tudósítója, és a régiónk meg az orosz fenyegetés egyik legnagyobb nemzetközi szakértője. Lucas a hibrid fenyegetésről beszélt, ezt az alábbi fotó szerint Áder János jegyzetelve hallgatta:
Vajon szóba került, hogy az oroszok kedvenc szövetségese az EU-ban éppen Magyarország?
A köztársasági elnök egyébként utána sajtótájékoztatón azt mondta: olyan új biztonsági kihívásokkal kell számolnia a NATO-nak, mint a klímaváltozás, a növekvő migrációs nyomás vagy az Európában fokozódó terrorveszély.
Áder elmondta: a négy visegrádi és a három balti állam mellett Bulgáriát és Romániát magában foglaló országcsoport vezetői szerint egyre több forrást kell biztosítaniuk a terrorizmus elleni védekezésre, és egyetértettek abban, hogy ezen a területen javítani kell az együttműködést és az információcserét a jövőben.
Az államfő fontosnak nevezte Jens Stoltenberg NATO-főtitkár kijelentését, ami szerint nem a bürokráciát kell növelni, hanem a védelmi képességeket javítani, és Áder szerint jogos az az elvárás, hogy a szervezet minden tagállama fordítsa védelmi kiadásokra a GDP 2 százalékát. Magyarország ebben a tekintetben lemaradásban volt, a felzárkózást elkezdtük, 2024-re vállaltuk a szint elérését – mondta. Azt mondta, a NATO-tagállamok kb. fele felel meg ennek az elvárásnak.
Nagyon fontos a NATO egységének megőrzése – mondta Áder, aki a kohézió mellett a szolidaritás eszméjének fontosságát emelve ki. Fenn kell tartanunk azt a közös elhatározást, hogy az ehhez szükséges többletforrásokat közösen biztosítjuk – mondta Áder az MTI szerint.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.