A napi.hu írt arról, hogy a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) által indított, 300 milliárd forint keretösszegű Kisfaludy hotel- és panziófejlesztési program nyomán nagyon komoly építkezések indulhatnak meg a hazai szállodapiacon, és ezek közül az egyik legnagyobb beruházás Tihanyban várható.
A félsziget hat hektáros Balaton-parti parkjában épülhet majd Tihanyi Kastélyszálló és Tréningközpont Hotel, és a projekt most 2,9 milliárd forintos vissza nem térítendő támogatást is kapott. A tervezett építkezés mögött álló CDHT Hotel Projekt Kft. az A8 Palace Hotel Zrt-n keresztül Garancsi István, Hernádi Zsolt és Csányi Sándor közös érdekeltsége. A három milliárdos becsült vagyonát mintegy 400 milliárd forintra becsülik, és a Szállodaszövetség projektlistájának adatai szerint a tihanyi kastélyszálló felújítása és bővítése összesen 4,2 milliárd forintba kerülhet majd.
Mint egy korábbi cikkében írta a napi.hu, a park egykor József főherceg hathektáros balatoni rezidenciája volt, majd pártüdülő lett belőle. A Gyurcsány-kormány 2006-ban privatizálta, és a tóparti üdülőkomplexum akkor került az egykor diplomataingatlanok kezelésére alakult CD Hungary cégcsoport birtokába.
Mint a cikkből kiderül, a tulajdonosok évek óta tervezték a panorámás terület hasznosítását: egy 2018-as vízpart-rehabilitációs terv módosításából derült ki, hogy kezdeményezték az üdülőterületből vegyes területi övezetbe történő átsorolását, mivel utóbbiban könnyebb építkezni.
A Garancsi ügyvezetése alatt álló CD Service Kft. által megrendelt tanulmány így fogalmaz: "Pályázati források és támogatások nélkül a területen gazdaságos módon szállodai projekt, amire a hatályos építésügyi jogszabályok lehetőséget biztosítanak üdülőterületen, nem valósítható meg a Balaton szezonalitásából, a környékbeli árakból és versenyhelyzetből adódóan. Ugyanakkor a közel 5,6 hektáros terület évek óta hasznosítatlan, és mind a községnek, mind az egész félszigetnek jót tenne, ha itt egy fejlesztés megvalósulhatna és a terület élettel telne meg".
Annak ellenére, hogy Tihany egész területe a világörökség várományos területek övezetébe tartozik, a tervezett módosítások már megjárták a kormányt. Mint a lap írja, Füleky Zsolt, a Miniszterelnökség építészeti és építésügyi helyettes államtitkára például 2017. áprilisában támogatta a területfelhasználás módosítását a tanulmány szerint, de a Földművelésügyi Minisztérium, a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság, a Fejér megyei kormányhivatal és a tihanyi önkormányzat is figyelemmel kísérte a beruházást.
A Miniszterelnökség alá tartozó MTÜ pedig közel 3 milliárd forintot is odaítélt az építkezésnek. A polgármester, Tósoki Imre egy decemberi közmeghallgatáson arról beszélt, hogy várhatóan 2019 elején elindulhat az építkezés.
Érdekesség viszont, Bujdosó Judit, tihanyi főépítész azt közölte a lappal, hogy a terület jelenlegi besorolása üdülőházas üdülőterület övezete, és nem is tervezik a módosítást, nem látott semmilyen szálloda építésére vonatkozó tervet.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.