A müncheni Öt Kontinens Múzeuma visszaadta az utódoknak egy ausztrál bennszülött törzsfőnök 19. században Európába hozott földi maradványait.
Ez a gyász, de egyben az öröm pillanata is – mondta a Gimuy Walubara Yidinji közösség képviseletében a törzs legidősebb tagja, Gudju Gudju Fourmile a maradványok visszaadásakor.
Yidinji ősi király mumifikált holtteste 1889 óta volt a múzeumban. A kulturális minisztérium szerint kutatók 1876-ban a mai Queensland területén tartott temetkezési szertartáson lopták el a holttestet. Valószínűleg az eladásával akarták finanszírozni az expedíciójukat. A király feleségének holttestét is ellopták, de az máig nem került elő.
Fourmile a ceremónián azt mondta, még ma is gyakran „gyarmatosítottként” tekintenek az őslakosokra, de az a céljuk, hogy szuverén közösségként felvegyék őket a Nemzetközösségbe. Ennek a kifejezésére a maradványokat tartalmazó ládát az őslakosok zászlajával takarták le.
München Fourmile utazásának csak az első állomása. További 52 ős maradványait tervezi átvenni, amik a stuttgarti Linden Museumban, a Drezdai Állami Műgyűjteményben és a Freiburgi és a Hallei Egyetem gyűjteményében találhatók. A következő napokban Stuttgartban és Berlinben is terveznek egy-egy átadási ceremóniát.
Visszatérve Ausztráliába a maradványokat hagyományos szertartásokkal temetik el. (MTI)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.