India húsz szövetségi tagállamának és szövetségi igazgatás alatt álló régiójának 91 választási körzetében csütörtök reggel megkezdődött az ország parlamenti választása. India népességére tekintettel - ez a világ legnagyobb demokratikus választása, nagyjából 900 millió polgár szavazhat - a választás hetekig fog tartani, a választást hét szakaszra bontották.
Több régióban fokozott biztonsági intézkedéseket foganatosítottak, Tripura államban lezárták a bangladesi határt, Bihárban és Cshattiszgarhban - ahol maoista lázadócsoportok tevékenykednek - a hadsereget és a katonai rendőrséget is teljes készültségben helyezték. A hadsereg drónokkal és helikopterekkel követi nyomon a lázadók mozgását. Egyedül Cshattiszgarhban - ahol két napja öt ember halt meg a maoisták terrortámadásában - mintegy 80 ezer katona ügyel a biztonságra. A lázadók röplapokat terjesztettek, amelyekben megfenyegették azokat, akik elmennek szavazni.
Az előrejelzések szoros eredményt jósolnak a 2014-ben földcsuszamlásszerű győzelmet arató hindu nacionalisták (BJP) és az országot a függetlenség 72 évvel ezelőtti kikiáltása óta javarészt irányító Indiai Nemzeti Kongresszus között.
Narendra Modi miniszterelnök a választás megkezdése után a Twitteren arra buzdította a polgárokat, hogy minél nagyobb számban menjenek el voksolni. Szerinte mindenütt az országban a BJP-nek kedvez a választási hangulat.
A választásokon csak az alsóház, a Lok Szabha tagjairól döntenek az emberek: itt az 543 mandátumból legalább 272-t kell megszereznie egy pártnak vagy pártszövetségnek ahhoz, hogy kormányt alakíthasson. A szavazás május 19-ig tart, végeredmény május 23-ra várható. (Via MTI)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.