Bűnügyi eljárás indult ausztrál újságírók ellen, akik írtak a pedofíliával megvádolt bíboros elleni perről

külföld
2019 április 15., 09:48

Az ország történetében példátlan módon bűnügyi eljárást indítottak újságírók ellen amiatt Ausztráliában, hogy bírósági tiltás ellenére tudósítottak a pedofil bűncselekményekért elítélt George Pell bíboros elleni perről annak folyamatában, ami az angolszász jogban a bíróság megsértésének számít, amiért pénzbüntetést, illetve akár szabadságvesztést is kaphatnak.

A 23 újságíró, szerkesztő, műsorvezető és 13 médium elleni első tárgyalás hétfőn volt Victoria állam legfelsőbb bíróságán, Melbourne-ben. A vádismertetés és az adminisztráció intézése mellett az első tárgyaláson annyi történt még, hogy a vádlottak vezető ügyvédje, Mathew Collins védőbeszédet tartott, és ebben kijelentette: az eljárásnak dermesztő hatása lehet az igazság feltárására és a demokráciára. Az ország történetében még nem volt példa arra, hogy újságírókat bűnösnek találjanak bíróság megsértésében. "A vádak nagyon súlyosak, és legalább akkora jelentőségük van, mint az ítéleteknek lesz" - mondta az ügyvéd a The Age című lap tudósítása szerint, amelynek hírszerkesztője szintén a vádlottak között van.

Pell bíborosra - aki melbourne-i, majd sydneyi érsek, később vatikáni pénztárnok volt -, pedofil bűncselekményekért márciusban hatévi börtönbüntetést szabott ki egy melbourne-i bíróság. A vádlott bűnösségét még decemberben megállapították, de ezt csak februárban ismertették, miután feloldották a hírzárlatot az ügyben. A média azonban már közben is tudósított a perről, és a legfelsőbb bíróság szerint ezzel fennállt a veszélye annak, hogy befolyásolják az eljárást.

A bíboros tagadja a vádakat, és júniusban fellebbezésre készül. (MTI)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.