Március 21-én egy Twitter-posztban Donald Trump bejelentette, hogy Izrael részeként ismeri el a Golan-fennsíkot, azt a területet, amit 1967-ben Izrael a négy arab ország (Egyiptom, Jordánia, Szíria és Irak) ellen vívott hatnapos háborúban szerzett, és 1981-ben annektált.
Szíria szuverenitása ellen bárdolatlan támadásként értékelte a bejelentést. Az arab ország tartja magát ahhoz, hogy nem köt békeegyezményt Izraellel, amíg ki nem vonulnak a fennsíkról.
A Golan 60 kilométerre fekszik Damaszkusztól délnyugati irányban. Az annektálás óta egy 70 kilométer hosszú demilitarizált övezet választja el egymástól a két országot, amit az ENSZ megfigyelő egységei felügyelnek, azzal együtt, hogy a nemzetközi közösség - köztük az ENSZ - sosem ismerte el a Golant izraeli területként, de néhány hete az amerikai elnök ebben is lépett.
1973-ban Szíria egyébként megpróbálta visszaszerezni a területeket, de nem járt sikerrel.
Az ötödik alkalommal újraválasztott Benjamin Netanjahú miniszterelnök kedden a térségbe utazott bejelentette, hogy hálája jeléül Donald Trump után neveznek el egy új települést a fennsíkon. Egy videóüzenetben arról beszélt, hogy minden izraelit mélyen és melegen érintett az amerikai elnök bejelentése, és ezt kellő tisztelettel szeretné viszonozni.
A Golan-fennsíkon nagyjából 30 izraeli település van, és 20 ezer izraeli él ott több ezer drúzzal együtt, akik nem menekültek el a háború után sem. (BBC)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.