Kilenc párt indul az EP-választáson

politika
2019 április 25., 15:54

Összesen kilenc listát vett nyilvántartásba a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) a május 26-i európai parlamenti választásra, vagyis ennyi lista szerepel majd a szavazólapon.

Az NVB csütörtöki ülésén nyilvántartásba vette 

  • a Magyar Munkáspárt 
  • és a Magyar Kétfarkú Kutya Párt 

listáját, mert a bejelentések megfeleltek a törvényben támasztott követelményeknek. A testület már korábban nyilvántartásba vette az NVB 

  • a Jobbik, 
  • a Fidesz-KDNP, 
  • a Momentum Mozgalom, 
  • a Mi Hazánk Mozgalom, 
  • az MSZP-Párbeszéd, 
  • az LMP 
  • és a DK listáját, 

így összesen kilenc lista szerepel majd a szavazólapon. 

A most nyilvántartásba vett listák közül a Magyar Kétfarkú Kutya Párt listáján hat név van (a listát Döme Zsuzsanna vezeti), a Magyar Munkáspárt listáján pedig öt jelölt van (a listát Thürmer Gyula vezeti). 

Futottak még 

Ugyanakkor nem volt meg a listaállításhoz szükséges 20 ezer érvényes ajánlása az Egységes Magyar Nemzeti Néppártnak és a Tea Párt Magyarországnak, így ezen listák nyilvántartásba vételét az NVB visszautasította. Az Egységes Magyar Nemzeti Néppártnak a leadott 2901 íven 17 167 érvényes ajánlása volt, a Tea Párt Magyarország pedig mindössze 254 ajánlást tartalmazó ívet adott le, ezeken összesen legfeljebb 2032 érvényes ajánlást lehetett volna leadni. A listák bejelentésére kedden 16 óráig volt lehetőség, ezután a Nemzeti Választási Iroda (NVI) ellenőrizte az ajánlások érvényességét. 

Az NVB ülésén Pálffy Ilona, az NVI elnöke elmondta, hogy eddig mintegy 160 választópolgár kérte az irodától a tájékoztatást, hogy mely pártok ívén szerepel az aláírása. Közölte azt is, hogy kettőnél több pártnál nem szerepelt egyetlen választópolgár neve sem. 

 Az informatikai rendszerben az ajánlások ellenőrzésekor a választási iroda rögzíti, hogy a választópolgár ajánlott-e listát, és ha igen, melyiket. Erre azért van szükség, mert egy választópolgár ugyan több listát is ajánlhat, de egy listát csak egyszer. Így kérésre az iroda meg tudja mondani, hogy a választópolgár adatai melyik lista ellenőrzött ajánlásai között szerepelnek.

A NVI az ajánlóíveken szereplő személyes adatok közül az érintett kérelmére csak azokról köteles tájékoztatást adni, amelyeket ellenőrzött. Az NVI ugyanis csak addig folytatta a tételes ellenőrzést, amíg az érvényes ajánlások száma elérte a listaállításhoz szükséges számot. (MTI)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.