A lebombló nejlonzacskó lebomlik, gondolnánk naivan bedőlve a marketingnek. A Plymouthi Egyetem Nemzetközi Tengerihulladék Kutatóközpontjának tudósai most a gyakorlatban is megvizsgálták, hogy mennyire bomlanak le a komposztálhatóként vagy lebomlóként forgalmazott bevásárlószatyrok. Mint kiderült, annyira nem:
"Három év után egészen elképesztő, hogy egy zacskó képes megtartani egy bevásárlást. Különösen a lebomló zacskóknál volt ez fura. Ha azt látjuk, hogy valamit lebomlóként címkéznek, magától értetődően arra gondolnánk, hogy az a hagyományos műanyagoknál gyorsabban bomlik le. De vizsgálataink szerint három év elteltével nem ez a helyzet" - mondta a Guardiannek a kutatás vezetője, Iomgen Napper.
A kutatók tengervízben, illetve elásva tartottak zacskókat három évig. Mint írták, a komposztálható zacskó ennyi idő alatt már a földben is használhatatlanra bomlik, bár 27 hónap után még ott is megtalálható. De legalább már szétszakad, ha terhelni próbálják.
Mindebből arra következtetnek, hogy jelen formájukban a lebomlóként vagy komposztálhatóként reklámozott bevásárlószatyrok semmit se javítanak a szeméthelyzeten, mivel valójában három év alatt se bomlanak le. Mint írták, "nem világos, hogy ezek a termékek elég gyors lebomlásúak volnának ahhoz, hogy előnyt jelentsenek a tengeri szemét mértékének csökkentésében. (Via The Guardian)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.