Az Unesco szerint rémületes a Mol felhőkarcolójának terve

POLITIKA
2019 június 23., 09:18

Lesújtó véleménnyel van a magyarországi örökségvédelemről, azon belül is Budapest világörökségi panorámájának védelméről az ENSZ szakosodott szervezete, az Unesco. Jelentésük szerint ugyan történt némi előrelépés korábbi ajánlásaik alapján, de továbbra sincs egyszemélyi felelőse a világörökséget érintő projekteknek, ahogy nincs megfelelő városfejlesztési terv sem.

A Mol új székházának látványterve. A toronyház belelóg a Duna-part panorámájába.
photo_camera A Mol új székházának látványterve. A toronyház belelóg a Duna-part panorámájába. Fotó: Mol

A jelentésben több problémát is részleteztek. "Rémületesnek" nevezték, hogy a Mol 120 méter magasra tervezett székháza építési engedélyt kaphatott - ez ugyanis jelentősen átalakítja a városképet, belerondít a világörökségi panorámába is. Aggasztónak tartják a Néprajzi Múzeum és a Biodóm tervét a Városligetben. A Várban zajló historizáló felújításoktól se lelkesek, mert a második világháborúban vagy a szocializmus időszakában megsérült, megsemmisült épületek helyreállítása egy idealizált történelmi állapot újbóli elérése érdekében a hitelesség elvesztéséhez vezet; a megőrzés, a restaurálás, az újjáépítés és az új építkezések közötti határvonalak elmosása „nincs összhangban a nemzetközi gyakorlattal”.

Az Unesco jelentésében ezért a jelenleg a világörökségi helyszíneken zajló projektek leállítását kéri, illetve azt, hogy a magyar kormány 2020. február 1-ig jelentésben válaszoljon az aggályaikra. (Via HVG)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.