Máris csak egyfős többsége van a parlamentben Boris Johnsonnak

külföld
2019 augusztus 02., 09:17

Egyfősre csökkent a 2017-es választások óta így is kisebbségben, az észak-írországi Demokratikus Unionista Párt (DUP) külső támogatásával kormányzó Konzervatív Párt és az alig több mint egy hete hivatalban lévő új miniszterelnök, Boris Johnson többsége a brit parlamentben egy időközi képviselőválasztás miatt.

A Wales déli részén rendezett választást a péntek reggel ismertetett eredmények szerint a Liberális Demokraták jelöltje nyerte a szavazatok 43,5 százalékával. A pártnak így 13 képviselője lesz a londoni parlament alsóházában.

Boris Johnson egy dél-walesi csirkefarmon kampányol
photo_camera Boris Johnson egy dél-walesi csirkefarmon kampányol Fotó: ADRIAN DENNIS/AFP

Brecon és Radnorshire körzetben azért kellett időközi választást tartani csütörtökön, mert a kerület eddigi képviselőjét, Chris Davies tory politikust azzal vádolják, hogy hamis költségtérítési elszámolást nyújtott be. A visszahívását célzó petíciót pedig 18 ezren írták alá a körzetben. A Konzervatív Párt általános megdöbbenésre azonban újra a bukott politikust indította, mert úgy látta, akaratlanul hibázott, és nem szándékosan követett el visszaélést.

A választás legnagyobb esélyesének az országos közvélemény-kutatások szerint jelentősen megerősödő Liberális Demokratákat tartották, jelöltjük ráadásul Jane Dodds, a párt walesi vezetője volt. 

A brit európai uniós tagság megszűnéséért kampányoló Brexit Párt több ezer szavazót hódított el a Konzervatív Párttól, amely a második helyen végzett. A parlamenti ellenzék legnagyobb erejét adó Munkáspárt a Nigel Farage vezette Brexit Párt mögé szorult a negyedik helyre.

Bár a kampány központi témáit inkább helyi ügyek, és nem a brit uniós tagság megszűnése körüli bizonytalanságok adták, megválasztása után Jane Dodds azt mondta, képviselőként első dolga lesz megkeresni Boris Johnsont, hogy felszólítsa őt, ne játszadozzon az emberek jövőjével, és zárja ki a megállapodás nélküli Brexit lehetőségét. A liberális demokrata politikus ezzel arra utalt, hogy a július 24-e óta hivatalban lévő új kormányfő eltökélt amellett, hogy az Egyesült Királyság mindenképpen kilép az Európai Unióból a Brexit jelenleg érvényes határnapján, október 31-én, akár létrejön megállapodás a felek között, akár nem. 

 Az időközi választás eredménye komoly következményekkel járhat Boris Johnson Brexittel kapcsolatos terveire a 650 fős alsóházban, amelyben a legnagyobb észak-írországi katolikus erő, a Sinn Féin hét képviselője, valamint a házelnök és három helyettese nem szavaz.

photo_camera Fotó: ADRIAN DENNIS/AFP

A Konzervatív Pártnak és a Demokratikus Unionista Pártnak, az észak-írországi brit fennhatóságot pártoló protestáns többség legnagyobb politikai erejének együtt 320  (előbbinek 310, utóbbinak 10) képviselője van, és most már csak egyfős többséggel rendelkeznek. Igaz a tisztségéből szexuális zaklatási vádak miatt felfüggesztett Charlie Elphicke független képviselő valószínűleg  velük szavazna. Az ellenzéki oldal 319-re növelte képviselői számát.

Az egyfős többség szakértők szerint még inkább megnehezítheti Boris Johnson helyzetét - alig 90 nappal a brit európai uniós tagság megszűnése előtt -, elég ugyanis, ha csak egyetlen képviselő ellene fordul a kormányoldal soraiból a sorsdöntő kérdésekben, köztük esetleg egy bizalmi szavazáson. (BBC/MTI)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.