Egy uniós döntés értelmében tavaly óta az e-könyvekre és a hangoskönyvekre is vonatkozhatna a könyvek kedvezményes áfakulcsa, de Magyarországon még mindig 27 százalékos adó sújtja az elektronikus kiadványokat, írja a 24.hu. Közben a hagyományos könyvek áfája jóval alacsonyabb, 5 százalékos.
Első pillantásra logikus lenne, hogy az e-könyvek olcsóbbak legyenek, hiszen ezeknél nem kell nyomtatásra költeni. Csakhogy a magas adóteher és más költségek - például a gyakran magasabb szerzői jogdíjak - miatt jobban megéri ugyanazt a könyvet nyomtatott formában megvenni, hiába nagyobb a környezetterhelése.
Ezért döntött úgy az uniós pénzügy- és gazdasági minisztereket tömörít Ecofin, hogy az e-könyvekre is kiterjeszti a kedvezmény lehetőségét. Korábban ugyanis ezek nem könyvnek, hanem elektronikus szolgáltatásnak minősültek.
Ennek megfelelően az európai országok sorra szállítják le az e-könyvek áfáját, legutóbb például Lengyelország csökkentette 23 százalékról 5 százalékra. A sorban ott van még
Az EU-n kívüli Norvégiában 25-ről 0-ra, Luxemburgban pedig 17-ről 3 százalékra csökkent az áfakulcs. Hamarosan beáll a sorba Ausztria, Németország, Hollandia, Csehország, Spanyolország és Szlovénia is.
A magyarországi szakmai szervezetek azonban nem hallottak áfacsökkentésről, igaz, a Pénzügyminisztérium heteken át nem is volt hajlandó válaszolni a lap erről szóló kérdéseire.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.