Mostantól nem kaphatnak magyar vízumot az irániak

Egészségügy
2020 március 06., 16:03

Felfüggesztette a magyar kormány vízumok kiadását iráni állampolgárok számára - - közölte pénteki sajtótájékoztatóján a koronavírus elleni védekezésért felállított Operatív Törzs..

A sajtótájékoztatón Müller Cecília tisztifőorvos és Szlávik János, a Dél-pesti Centrumkórház infektológus főorvosa részletesen elmondták, mi a helyzet azzal a négy diagnosztizált koronavírusos beteggel, akiket magyarországi kórházakban ápolnak.

Az első két megbetegedett, a Semmelweis Orvostudományi Egyetem iráni gyógyszerész hallgatója, és egy másik iráni egyetemista, a gödöllői Szent István egyetem diákja láztalanok, most úgynevezett „felszabadító vizsgálatok” alatt állnak, ami azt jelenti: folyamatosan nézik, hogy jelen van-e a vírus a szervezetükben. Amint biztosan állítható, hogy nincs, hazaengedik őket a Szent László Kórházból.

A SOTE-s iráni beteg barátnője, aki a férfival együtt január-februárban közel egy hónapot töltött a fertőzött területnek számító Iránban, szintén megbetegedett az új koronavírussal, őt is a Szent László Kórházban ápolják, „belázasodott és erősen köhög. Várhatóan még jó darabig a kórházban kell maradnia” - mondta el Szlávik János.

A negyedik megbetegedett, egy Milánóba rendszeresen repülő, Debrecenben élő 69 éves brit férfi súlyosabb állapotban van: vesekárosodás lépett fel nála. De Szlávik szerint neki is javulnak az életfunkciói. A debreceni Kenézy Gyula Kórházban ápolják.

Müller Cecília tisztifőorvos arról beszélt, a Nemzeti Népegészségügyi Központ járványügyi szakemberei folyamatosan keresik azokat a „kontaktszemélyeket”, akikkel az eddig diagnosztizált betegek az elmúlt időszakban kapcsolatba kerülhettek.

A legtöbb ilyen személy egyértelműen a SOTE-s iráni diáknál (és barátnőjénél) merül fel. A férfi egy 16 fős gyógyszerészcsoporttal tanult az egyetemen, akik közül még folyamatban van a kontaktszemélyek, azaz a potenciálisan megfertőzhető személyek beazonosítása. Müller szerint ugyanis egyáltalán nem biztos, hogy mindenki érintkezett is az iráni diákkal a vírusfertőzés lappangási időszakában. De potenciális kontaktszemélyek lehetnek még abban a 20 fős társaságban is, akikkel február 28-án együtt volt egy születésnapi buliban a fertőzött pár. És 9 embert arról a teheráni repülőjáratról is kontaktszeméllyé nyilvánított a magyar járványügyi hatóság, amin a pár visszautazott Budapestre. További lehetséges fertőzöttek lehetnek abban a Goethe intézetben németül tanuló csoportban, aminek a SOTE-s diák a tagja volt.

Ezeket az embereket azonban egyelőre nem különítették el kórházban a magyar hatóságok.

Ezt Müller Cecília a 444 kérdésére mondta el, azzal magyarázva mindezt, hogy „ennyi embert lehetetlen egyszerre mozgatni”.

Müller azt mondta, ez nem jelenti azt, hogy a potenciális kontaktszemélyek nincsenek karanténban: az Nemzeti Népegészségügyi Központ felszólította őket arra, hogy ők és családtagjaik ne hagyják el otthonaikat és ne érintkezzenek senkivel.

Hogy ezt hogy tartatja be a hatóság az érintettekkel, arról Müller azt mondta: “Ez egy hatósági utasítás, kötelező betartani, és ha valaki nem így tesz, annak következményei vannak.” Kérdésünkre lehetséges szankcióként a pénzbírságot említette.

A többi fertőzött beteg körüli közvetlen kontaktszemélyek száma ennél jóval alacsonyabb, a másik fertőzött iráni diák várandós felesége például negatív eredményt produkál egyelőre a vírusteszten. A debreceni brit férfinak a feleségét és az anyósát különítették el, és a Wizz Air járat utaslistáján, amin a férfi Milánóból legutóbb hazautazott, szintén kutatnak kontaktszemélyek után.

Sajtókérdések nyomán szó az első, most a szabadkai kórházban kezelt szerbiai koronavírusos betegről is, akiről mi írtuk meg először, hogy többször is járt Budapesten az elmúlt időszakban, a húgát látogatta. Ezzel kapcsolatban Müller Cecília azt mondta, vizsgálódnak ezzel kapcsolatban, de “az mindenesetre megnyugtatónak tűnik”, hogy az utolsó magyarországi látogatása a két hetes lappangási időszaknál régebben történt a vajdasági férfinak.

Müller Cecília végül azt mondta, a Nemzeti Népegészségügyi Központ továbbra is várja azok jelentkezését, akik gyanítják, hogy érintkezhettek a már megfertőződöttekkel.

Azt viszont külön kérte az Operatív Törzs, hogy önmaguk megnyugtatására senki ne keresse fel a kórházakat koronavírus tesztelése céljából. Egyelőre ugyanis csak diagnosztikai céllal, indokolt esetben végeznek ilyen teszteket az egyészségügyi ellátórendszerben.