Két amerikai republikánus képviselő is kiállt amellett, hogy semmi rosszat nem követtek el akkor, amikor zárt ajtós tájékoztatón értesültek a koronavírus-járvány megérkeztéről, gyorsan túladtak jelentős mennyiségű részvényen, még a piacok összeomlása előtt, írja a Reuters.
Az amerikai szenátus hírszerzési bizottságát elnöklő Richard Burr február 13-án például előbb megnyugtatta a közvéleményt, hogy az ország készen áll a vírus elleni védekezésre, majd 33 tranzakció során összesen 1,7 millió dollár értékű részvényt adott el.
Kelly Loeffler szintén több millió dollár értékben adott el részvényeket abban az időszakban, amikor még csak a politikai elit kapott naprakész és hiteles tájékoztatást a közelgő vírus mértékéről. A politikusok tranzakcióiról pénteken számolt be az amerikai sajtó, utána pedig rengetegen voltak, akik a lemondásukat követelték. Nemcsak a demokraták oldaláról, de még republikánus politikusok és ismert konzervatív kommentátorok is.
A botrány épp akkor tört ki, amikor a demokrata és a republikánus szenátorok a kormánnyal közösen próbálnak meg összeállítani egy mentőcsomagot a koronavírus hatásainak enyhítésére.
Burr amúgy a nyilvánosság előtt rendre ugyanazt hangoztatta, amit akkoriban még Trump is képviselt: hogy az Egyesült Államok készen áll a vírus megfékezésére. Ugyanakkor két héttel a részvényei eladása után egy privát rendezvényen állítólag arról beszélt, hogy a vírus sokkal agresszívabb, mint bármi, amit a közelmúltban láthattunk. Ekkor még mindig a Wall Street bezuhanása előtt voltunk időben.
Burr azt állítja, hogy ő pusztán a nyilvános hírekre támaszkodva döntött a részvényei eladásáról. Megérti ugyan, miért jutottak sokan arra a következtetésre, amire, épp ezért kérte is a szenátus etikai bizottságát, hogy vizsgálják ki az ügyét.
Loeffler januárban lett a szenátus tagja, és január 24-e, illetve február közepe között 27 tranzakció során összesen 3,1 millió dollár értékben adott el részvényeket. Sajtóhírek szerint az eladások azután kezdődtek meg, hogy Loeffler először vett részt a szenátoroknak tartott koronavírus-tájékoztatókon.
A szenátor ugyanakkor azt állítja, hogy csak három héttel később értesült az eladásokról, és nincs köze a portfóliójának a kezeléséhez.
Donald Trump jelezte, hogy feltehetően ki kell vizsgálni a szenátorok ügyét, ugyanakkor beszélt arról is, hogy a republikánus szenátorokat általában rendkívül tiszteletreméltó emberekként ismeri.