Több vállalatnál és gyárban spontán sztrájkba léptek a dolgozók hétfőn, mivel úgy ítélték meg, hogy nem létfontosságú termelést vagy szolgáltatást végeznek, és az új típusú koronavírus-fertőzés legutolsó óvintézkedései értelmében egységeiknek nem kellene működniük. A szakszervezetek szerdára országos sztrájkot hirdettek meg.
Elsőként a Leonardo kutatóközpont dolgozói szüntették be a munkát. A harmadik legnagyobb európai védelmi vállalat munkatársai szerint a feladataik nem számítanak létfontosságúaknak.
A római kormánynak a hivatalos közlönyben hétfőn megjelentetett rendelkezése a nem létfontosságú termelési tevékenységeket és szolgáltatásokat függesztette fel április 3-ig, az országos mozgáskorlátozás további szigorításának érdekében.
Giuseppe Conte miniszterelnök többek között az élelmiszer- és gyógyszeripart, a mezőgazdaságot, halászatot, energiaszektort, távközlést, tömegközlekedést nevezte meg létfontosságúként, de a kormányrendelkezés végső változata 120 ipari tevékenységet és szolgáltatást tartott létfontosságúnak. A szakszervezetek szerint a kormány a gyáriparosok nyomásának engedett.
Az eredeti tervek szerint bezárás várt a fémipari létesítményekre, de azok nagy részét nyitva hagyták. A fémipari érdekképviseletek szerdára országos sztrájkot hirdettek meg, és ehhez a továbbra is működő vegyipari, energetikai, textilipari és kézműipari gyárak, cégek dolgozói is csatlakoztak. A kormányrendelet szerint a textiliparban csak a védőruhát gyártó üzemek termelését kell fenntartani, de valójában a mást termelő textilgyárakban is tovább folytatódik a munka. A szakszervezetek közölték: a dolgozók nem kaptak szájmaszkot, védőkesztyűt, és nincs biztosítva a legalább 1 méteres távolságtartás sem.
Munkabeszüntetésre készülnek a bankok és a telefonközpontok munkatársai is. A továbbra is nyitva tartó telefonos- és internetes szolgáltatást nyújtó üzletek dolgozói is az óvintézkedések hiányos betartására panaszkodnak a munkahelyeiken. Rómában koronavírus-fertőzésben halt meg egy telefonos ügyfélszolgálat 34 éves munkatársa, aki a közösségi oldalán éppen az egészségre veszélyes munkakörülményekre hívta fel a figyelmet: szerinte túl szűk helyen, a kollégáihoz túl közel, a fülhallgatók és mikrofonok fertőtlenítése nélkül kellett dolgoznia.
Az amerikai-olasz Fiat-Chrysler gépjárműcsoport bejelentette, hogy egyes üzemeiben szájmaszkgyártásra állnak át. (MTI)