Hétfőn új állásfoglalást adott ki a WHO egészségügyi világszervezet az arcmaszkokról, ami itt olvasható el angolul. A dokumentumot azért is övezte komoly várakozás, mert a mértékadónak tekintett világszervezet véleménye ebben a kérdésben egyre inkább eltérni látszott több kutató, gyakorló virológus orvos, kormányzat és önkormányzat véleményétől. A WHO ugyanis csak a koronavírus-fertőzötteknek javasolta az arcmaszkviselést, az egészséges embereknek nem, miközben vannak országok, ahol az utcára sem léphetünk ki fedetlen arccal.
A maszkpártiak jellemző érvelése az, hogy az egészséges embereknek a következő okokból érdemesebb maszkot hordaniuk, mint nem:
A WHO-nak nincs könnyű dolga, mert úgy tekintenek rá iránymutató szervezetként, úgy kell ajánlásokat fogalmaznia, hogy a téma mindenki előtt ismeretlen és napról napra érkeznek friss felfedezések.
A friss dokumentumuk elején arról írnak, hogy az elérhető bizonyítékok arra mutatnak, hogy a fertőzést a legtöbb esetben tüneteket mutató betegek terjesztik, bár “kisszámú esetben” már bebizonyosodott, hogy tüneteket még nem mutató személyek adták tovább a fertőzést. A bevezetőben azt is leszögezik, hogy a maszkviselés önmagában semmiképpen sem elegendő védekezés, amellett minimum rendszeresen kezet kell mosni.
Az ajánlás lényegi részében azt hangsúlyozzák, hogy arra bőséges bizonyíték létezik, hogy a maszkok hatékonyan akadályozzák meg azt, hogy egy fertőzött személy cseppfertőzéssel másoknak átadja a kórt, arra viszont csak korlátozott bizonyítékok vannak, hogy a fertőzöttek környezetében élő egészségeseket megvédheti a maszk. Arra pedig nincs semmiféle bizonyíték, állítja a WHO, hogy egészségesek maszkviselése a szabadban vagy közösségi terekben megakadályozná azt, hogy elkapják a koronavírust.
A WHO véleménye annyira nem változott a kérdésben, hogy ezek után úgy fogalmaznak, hogy
“Az orvosi maszkokat az egészségügyi dolgozók számára kell elkülöníteni. Az orvosi maszkok közösségi viselése hamis biztonságérzettel töltheti el a viselőiket, akik emiatt elhanyagolhatják a többi szükséges lépést, például a kézmosást vagy a megfelelő távolság megtartását másoktól, sőt arra ösztönözheti a maszkot viselőket, hogy az alá benyúlva érjenek az arcukhoz és a szemük környékéhez.”
A szöveg későbbi részéből kiderül, hogy a WHO aggódik azon, hogy ha a széles tömegek orvosi maszkot kezdenek hordani, akkor nem marad abból az egészségügyi dolgozóknak.
A WHo alapvető koronaügyi ajánlásai változatlanok, továbbra is a sűrű kézmosást, a könyökhajlatba vagy papírzsebkendőbe történő köhögést-tüsszentést, a csoportosuló emberek elkerülését és a távolság megtartását ajánlják. Érdekes, hogy ők megelégednének mindössze 1 méterrel, miközben a legtöbb elérhető szakértő forrás 1,8-2 méretes biztonságos távolság megtartását javasolja.
A dokumentum egy adott ponton ezzel együtt elismeri, hogy az egészséges populáció maszkhordása a tüneteket nem mutató fertőzöttek miatt segíthet a járvány csökkentésében, de utána rögtön felsorolja a következő veszélyforrásokat:
A szövegben külön kihangsúlyozzák, hogy amit mondanak, az mind az orvosi maszkokra vonatkozik. A más anyagokból, például pamutból varrott, nem orvosi maszkokról annyit mondanak, hogy ezek hordásáról nincsen se pozitív, se negatív ajánlásuk, mert nem készült róluk elegendő releváns kutatás.
A WHO végül gyakorlati maszkviselési ajánlásokat is tett, bármilyen típusúval rendelkezzünk is: