Szombaton délelőtt 11 órakor tartja rendes napi sajtótájékoztatóját az operatív törzs. Ezeket a kérdéseket tettük fel nekik, elsősorban a hazai idősök otthonaiban kialakult helyzettel kapcsolatban:
- Hány intenzív hely van most összesen Magyarországon, ezek hány százalékát használják?
- Hány koronavírus-fertőzöttet azonosítottak eddig országszerte idősotthonokban (alkalmazottakat és lakókat)?
- Tervezik-e szisztematikusan tesztelni a magyarországi idősotthonok dolgozóit és/vagy lakóit koronavírusra?
- Karácsony Gergely nyilvánosságra hozott egy levelet, amely szerint március 20-án kérte a fővárosi kormánymegbízottat, hogy gondoskodjanak azoknak az elkülönítéséről, akik kórházból az idősotthonokba kerülnek vissza. A főpolgármester akkori levele szerint a 11 fővárosi idősotthonban lakók közül 71-en voltak kórházban. Ugyanakkor az intézményekben nem megoldható az elkülönítés, mert sem megfelelő helyiség, sem kellő személyzet, sem védőfelszerelés nem áll rendelkezésre. Hoztak-e bármilyen intézkedést, hogy megvédjék ezeket a betegeket, miután jelzést kaptak ezekről a problémákról?
- Egyetértenek-e Sára Botond kormánymegbízott és Vass Csaba helyettes fővárosi és megyei tisztifőorvos levelével, melyben azt írják, szakmailag megalapozatlan, ha egy kórház csak negatív teszttel akar átvenni beteget, mert "ez az eljárás álbiztonságot adhat, ill. fölösleges laboratóriumi vizsgálatokat, költségeket generál"?
- Igaz, hogy erre a levélre hivatkozva utasították már vissza idősotthon kérését azzal kapcsolatban, hogy csak negatív teszttel rendelkező beteget küldjenek vissza hozzájuk?
- Ez a gyakorlat nem veszélyeztetheti az időseket a járvány idején?
- Ha egyetértenek a levél tartalmával, miért engedélyezte Kásler Miklós március 22-i útmutatója, hogy negatív teszthez kössék a gondozott kórházból való átvételét az idősotthonba abban az esetben, ha előtte nem az adott otthonból került a kórházba?