A csütörtöktől érvényes szabályok szerint mindenkinek koronavírus-tesztet kell kérnie Nagy-Britanniában, ha fertőzésgyanús tüneteket észlel magán, írja a BBC. Pozitív eredmény esetén felveszik a kapcsolatot az illető szoros kontaktjaival, akiknek 14 napos karanténba kell vonulniuk, függetlenül attól, hogy betegek-e vagy sem.
Őket csak akkor tesztelik, ha tüneteket produkálnak. Ha nem, akkor a velük egy háztartásban élők szabadon mozoghatnak egészen addig, amíg mindnyájan egészségesek.
Boris Johnson miniszterelnök szerint az új rendszer megváltoztatja majd az emberek életét, az egészségügyi miniszter pedig azt mondta, muszáj „nemzeti szintű erőfeszítést tenni”, hogy lazítani lehessen a korlátozásokon. „Állampolgári kötelesség elkerülni, hogy tudtunkon kívül terjesszük a vírust, és segíteni megszakítani a fertőzési láncot” - mondta Matt Hancock.
A tesztelést vezető Dido Harding szerint így lehetőség lesz arra, hogy az emberek többsége visszatérjen a normális életbe, és több információt gyűjthetnek arról, hogy hol, milyen mértékben terjedt el a fertőzés.
Szakértők szerint az intézkedéssel a fertőzések 5-15 százaléka lesz megelőzhető. Ez főleg attól függ, mennyire teljesítik a kérést az állampolgárok, és mennyire gyorsan tudják beazonosítani a szoros kontaktokat.
A brit kormány április elején jelentette be, hogy széleskörű tesztelésre készülnek. Korábban rengeteg kritika érte őket, mert nem tettek megelőző lépéseket, és megpróbálták elbagatellizálni a járványt. Eleinte Johnson arra utalt, a nyájimmunitásban bíznak, amit a szakértők többsége óriási baklövésnek nevezett. Nem sokkal ezután aztán változtattak a koncepción, és komoly korlátozásokat vezettek be. Kiderült, Johnson maga is elkapta a vírust.
Az országban közel 38 ezren haltak bele a koronavírusba a hivatalos adatok szerint, ez a második legmagasabb szám a világon.