A Központi Statisztikai Hivatal friss adatai alapján látni, hogy a járvány, illetve a következtében bevezetett korlátozások az összes bolttípust érzékenyen érintették áprilisban.
Mint írják, áprilisban a kiskereskedelmi üzletek forgalmának volumene a nyers és a naptárhatástól megtisztított adatok szerint egyaránt 10 százalékkal csökkent a tavalyi év azonos időszakához képest.
Az eltérés persze máshogy alakult az egyes bolttípusoknál: míg az élelmiszerüzletekben 0,4, addig a nem élelmiszert árusító kiskereskedelmi üzletekben 14,8, míg a benzinkutatokon 26,3 százalékkal csökkent a forgalom.
Az idei első harmadév még így is nagyobb forgalmat hozott, mint a tavaly január és április közötti forgalom, 2,5 százalékkal nőtt idén.
Az élelmiszer-kiskereskedelem 77%-át adó élelmiszer jellegű vegyes üzletek értékesítési volumene 2,5%-kal nőtt, míg az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké 9,5%-kal csökkent.
A nem élelmiszer-kiskereskedelem forgalmának volumene összességében 14,8%-kal csökkent. Csökkentek az eladások az iparcikk jellegű vegyes- (-8,2%), a gyógyszer-, gyógyászatitermék-, illatszer- (–15%), a bútor-, műszakicikk- (–24%), a könyv-, számítástechnika-, egyéb iparcikk- (–37%), a használtcikk- (–80%), valamint a textil-, ruházati és lábbeli-üzletekben (–90%).
Az árucikkek széles körére kiterjedő, a kiskereskedelmi forgalomból áprilisban 12,5%-kal részesedő csomagküldő és internetes kiskereskedelem volumene 104%-kal emelkedett, folytatva az évek óta tartó bővülést.
A kiskereskedelmi adatokba nem tartozó gépjármű- és járműalkatrész-üzletek eladásai 33%-kal estek vissza.
Mint hozzáteszik 2020. áprilisban: