Újabb figurával gazdagodtak a rejtélyes és csodálatos Nazca-vonalak, azaz a Peruban a Pampas de Jumana nevű fennsíkon felfedezett található hatalmas, vörös kőbe rajzolt állatfigurák sora, írja a BBC. Ezeket a vonalak a sivatagot borító sötétebb törmelékréteg felkotrásával alakították ki, és hogy mi volt az eredeti rendeltetésük, arról máig komoly viták zajlanak.
Most egy macska alakja került elő az ENSZ világörökségi helyszínének számító területen. A feltételezések szerint a rajzok kétezer évvel ezelőtt készülhettek. A macska alakját véletlenül szúrták most ki, egy új útvonalat terveztek, ami a látogatok számára épülő új megfigyelő központhoz vezetne, ekkor került elő a rajz.
Peru kulturális minisztériumának közleménye szerint a rajz alig volt látható, és már egy ideje eltűnőben lehetett, mivel egy lejtős részre vésték, és emiatt jobban ki volt téve a természet hatásainak. A 37 méter hosszú rajzot az elmúlt hetekben megtisztították, így most ismét szabad szemmel is jól látható.
A hasonló, jellemzően ősi kultúrák által alkotott talajrajzokat geoglifáknak nevezik, és a perui geoglifák különlegessége, hogy sok közülük különféle állatokat ábrázol.
Arról, hogy miért készültek egykoron ezek a hatalmas ábrák, az antropológusok, a régészek és más kutatók régóta izgalmas vitákat folytatnak és rengeteg elmélet viaskodik egymással.