Könnygáz, dulakodás, sérülések – Varsóban összetűzésbe keveredtek az abortusztilalom ellen tüntetők a rendőrökkel

külföld
2021 január 30., 06:41
Tüntetők és könnygázpalackokkal felszerelt rendőrök állnak szemben egymással Varsó központjában péntek este.
photo_camera Tüntetők és könnygázpalackokkal felszerelt rendőrök állnak szemben egymással Varsó központjában péntek este. Fotó: WOJTEK RADWANSKI/AFP

Könnygázt vetett be a lengyel rendőrség péntek este Varsóban a tüntetők ellen, akik az alkotmánybíróság abortusztörvénnyel kapcsolatos ítéletének hatálybalépése miatt tiltakoztak.

A Nők Sztrájkja nevű feminista mozgalom által szervezett tüntetés késő este kezdődött a lengyel fővárosban, a tiltakozók füstfáklyákkal, zászlókkal és transzparensekkel érkeztek a demonstráció helyszínére. A mintegy ezerfős tömeg lezárta a főváros egyik központi körforgalmát, majd felvonult az egyik forgalmas utca úttestén kormányellenes és abortuszt pártoló jelszavakat skandálva. A rendőrök útját állták a demonstrálóknak, és megpróbálták elvágni őket a menetet felvezető gépkocsitól, ahonnan hangosbemondóból irányították a tömeget. Ekkor kisebb dulakodás támadt, a rendőrök könnygázt vetettek be a tüntetők ellen. Egyes hírügynökségi jelentések szerint megsérült Marta Lempart, a Nők Sztrájkja mozgalom egyik vezetője.

A hideg idő ellenére több városban voltak tüntetések, így Wroclawban, Krakkóban és Gdanskban is. Lengyelországban szerdán lépett hatályba az októberi alkotmánybírósági döntés, amely szerint nincs összhangban a lengyel alaptörvénnyel a terhességmegszakítást beteg magzatok esetén megengedő előírás, és azóta tartanak a tüntetések Varsóban és más lengyel nagyvárosokban.

Az alkotmánybíróság által eltörölt előírás annak a három kivételnek az egyike, amelynek megléte esetén az 1993 óta Lengyelországban érvényes abortusztörvény engedélyezi a terhességmegszakítást. A művi abortusz továbbá akkor is lehetséges, ha az anya élete vagy egészsége veszélyben forog, illetve ha a megfogant élet bűncselekmény – nemi erőszak vagy vérfertőzés – következménye. A döntés hatályba lépését megelőző indoklásban az alkotmánybíróság leszögezte: a magzat súlyos sérülésének vagy gyógyíthatatlan betegségének valószínűsítése nem elegendő indok ahhoz, hogy a születése előtt álló embert megfosszák életétől.