A Központi Statisztikai Hivatal november 30-án kezdődő héttől zajló mérése szerint az oltási hajlandóság jelentősen megnőtt.
A felmérés első hetében a válaszadók kevesebb, mint 15 százaléka volt biztos benne, hogy beoltatná magát, a mérés 13. hetében (a február 22-én kezdődő héten) már a megkérdezettek több mint 42 százaléka (beleszámítva azokat is, akik legalább az első oltást már meg is kapták).
A legutóbbi héten a válaszadók 27 százaléka volt elutasító az oltással kapcsolatban, szemben az első héten mért 36 százalékkal. Azt írják, az oltási hajlandóság javulásában minden bizonnyal szerepet játszik a tájékoztatás erősödése, és az oltási program előrehaladása. Ugyanakkor az is látszik az adatokon, hogy az utóbbi hetekben elkezdett nőni az oltást elutasítók száma
Február utolsó hetében az előző hetihez képest nőtt az oltási hajlandóság, a mérés kezdetéhez (december 6.) képest közel háromszor többen gondolják úgy, hogy beoltatnák magukat, vagy már be is oltották őket. Igaz, továbbra is magas a bizonytalanok aránya.
Az oltáshoz való hozzáállást leginkább a vakcina biztonságosságáról alkotott kép befolyásolja.
A megkérdezettek 83 százalékát a járvány súlyossága, a megbetegedések, halálozások száma, 78 százalékát a kormányzati kommunikáció, 77 százalékát az oltással kapcsolatosan sajtóban, médiában megjelenő hírek, illetve 64 százalékát a közösségi médiában megjelenő információk is befolyásolják. A válaszadók 53 százaléka egyáltalán nem veszi figyelembe az oltásellenes, oltásszkeptikus csoportok véleményét.
A 64 év felettiek (69 százalék) és a felsőfokú végzettségűek (61 százalék) tervezik leginkább, hogy beoltatják magukat. A fiatalok és az alacsonyabb végzettségűek a legelutasítóbbak. (KSH)