Az Eurostat március elején publikált adatai alapján 2019-ben Magyarország költött a legtöbbet az állam működésére. Míg a tagállamok átlagosan a GDP 5,8 százalékát fordítják kormányzati kiadásokra, nekünk 8,2 százalékkal sikerült mindenkit megelőznünk.
Magyarország után Görögország és Finnország következik (mindkettő 7,9 százalékkal), őket követi Olaszország és Ciprus (mindkettő 7,5 százalékkal). Az összesítésről írt cikkében a Népszava megjegyzi, hogy a közösségi szolgáltatásokban nincs benne a rendvédelem és a honvédelem sem, az utóbbiban a GDP 1 százalékával kicsit elmaradtunk az uniós átlagtól (1,3 százalék), de a rendvédelemre költött 2,1 százalék sem rugaszkodik el az átlagtól.
Emlékeztetnek, hogy a magyar állam működési költsége mindig kirívóan magas volt: 2010-ben a GDP 9,3 százalékát szippantotta fel a bürokrácia, a csúcs pedig a 2013-as 10,2 százalék volt. Vagyis azóta még számottevően csökkent is a ráfordítás.
A lap kiemeli, hogy a magyar állam messze átlagon felül költ a gazdaság támogatására is, mert amíg az EU-ban átlagosan a GDP 4,3 százaléka, addig nálunk 7,3 százalék jutott erre.
Közben az átlagnál jóval kevesebb jut a környezetvédelemre, a szociális kiadásokra és az egészségügyre. A magyar állam egészségügyi ráfordításai az elmúlt tíz évben a GDP öt százalékáról a 4,5 százalékára estek vissza, ami a harmadik legalacsonyabb az EU-ban. Ennél kevesebbet GDP-arányosan csak Lettország (4,2), illetve Olaszország (4 százalék) költött.