A koronavírus-járvány egy speciális gazdasági mellékhatása miatt drágulhat idén minden olyan élelmiszerfajta, aminek az árából a műanyag csomagolás jelentős részt tesz ki, mint mondjuk az ásványvizek, üdítők és műanyagpoharas joghurtok - írja a G7.
A jelenség oka az, hogy a járvány miatt zuhant a kereslet az üzemanyagok iránt, ezért sok kőolajfinomító leállt vagy csökkentett kapacitással üzemel. Csakhogy a csomagolóanyagok gyártásánál használt vegyületek jelentős része a finomítás mellékterméke. A kevés alapanyag miatt több jelentős, feldolgozott műanyagokat előállító gyár mostanra időzítette a karbantartást, többen leálltak. A dolog vége az lett, hogy egyes alapvető anyagokból az amerikai termelés 60-80 százalékkal is visszaesett, de Európában is sokkal kisebb a termelés a normálisnál. Az ilyen gyárakat ráadásul nem egyszerű újraindítani.
Ehhez járul hozzá, hogy durván duplájára drágult a tengeri, konténeres szállítás, illetve hogy a csúcson van a takarmányok és több gabonaféle ára is. 40-50-100 százalékkal drágultak meg emiatt olyan alapanyagok, amiket számos termékhez használnak.
A G7 cikke szerint emiatt az várható, hogy májustól őszig folyamatosan nőni fog az olyan mindennapi alapvető élelmiszerek ára, mint a kenyér, a tej, a tojás, a hús, az üdítő és az ásványvíz.