Saját fejlesztésű vakcinával is elindították hétfőn Kazahsztánban a koronavírus elleni oltókampányt: a QazVac nevű oltóanyag jelenleg a klinikai tesztek harmadik fázisánál tart.
Eddig 50 ezer dózist osztottak szét országszerte a hazai fejlesztésű vakcinából. Alekszej Csoj egészségügyi miniszter kapta meg elsőként, az eseményt a televízió élőben közvetítette. A miniszter az oltás után elmondta, hogy tárgyalnak Törökországgal arról, hogy a jövőben az oltóanyag csomagolásának egy részét ott végezhetnék el addig, amíg meg nem épül egy új gyógyszergyár a délkelet-kazahsztáni Zsambili területen.
Kaszim-Zsomart Tokajev kazah államfő üdvözölte az országa által elért tudományos áttörést, amelynek köszönhetően Kazahsztán a világ azon néhány országa között lehet, amelyek képesek voltak saját oltóanyagot kifejleszteni a világjárványt okozó koronavírus ellen.
A fejlesztést irányító kutatóintézet igazgatója szerint a QazVac az első klinikai fázisban 100 százalékos hatékonyságot mutatott, a másodikban pedig 96 százalékosan teljesített. Az oltóanyag elvileg akár 2 és 8 fok közötti hőmérsékleten is tárolható.
Kazahsztánban eddig az orosz fejlesztésű Szputnyik V vakcinát használták, február eleje óta már minden 20. ember megkapta az oltást a 19 millió lakosú országban. Oroszországon kívül Kazahsztánban kezdték meg először a Szputnyik V gyártását. A közép-ázsiai országban eddig több mint 309 ezer fertőzöttet regisztráltak, és 3570 ember halálát kötik a járványhoz. (Euroactiv/MTI)