A brit statisztikai hivatal szerint az angol felnőttek 68,3 százalékában ott lehet a koronavírus elleni antitest

járvány
2021 április 28., 12:32
  • A brit statisztikai hivatal (ONS) legújabb becslése szerint az angliai felnőtt népesség 68,3 százalékának szervezetében lehet jelen a koronavírus ellen termelődő antitest.
  • Az angol közegészségügyi szolgálat (PHE) új vizsgálata szerint a koronavírus elleni vakcináknak már az első adagja akár a felével csökkentheti a vírus terjedését még az egy fedél alatt élők között is.

A brit felnőttek 64,5 százaléka kapta meg az első oltási dózist

Az ONS közölte: átfogó tanulmányának reprezentatív számítási módszertana arra vall, hogy az Egyesült Királyság messze legnépesebb nemzetén, az 56 milliós Anglián belül az április 11-én zárult egy hétben a felnőttek 68,3 százalékának szervezetében mutatták volna ki a SARS-CoV-2 koronavírus ellen fertőződés vagy oltás hatására termelődő antitestek jelenlétét vérvizsgálattal végzett szűrés esetén.

A statisztikai hivatal becslése szerint Walesben 61 százalék, Skóciában 57,8 százalék, Észak-Írországban 62,5 százalék azoknak a felnőtteknek az aránya, akiknek szervezetében jelen lehet az új típusú koronavírus ellen képződő antitest.

Az év elején elvégzett hasonló statisztikai vizsgálat azt valószínűsítette, hogy akkoriban a felnőtt lakosság kb. 10 százalékának szervezetében lehetett volna szűrővizsgálatokkal kimutatni a koronavírus elleni antitestek jelenlétét.

A statisztikai hivatal új vizsgálata arra vall, hogy az antitestek termelődésének jelentős emelkedésében a nagy-britanniai oltási kampánynak van elsődleges szerepe: az ONS felmérése szerint az angliai népességen belül az idős korosztályokban messze a legmagasabb azoknak az aránya, akiknek a szervezetében kimutatható a koronavírus elleni antitest, márpedig a december 8-án kezdődött brit oltási kampány a legutóbbi időkig az idős, leginkább veszélyeztetett korcsoportokra összpontosult.

A vizsgálat szerint a 16-49 év közötti korosztályban 46,5-54,3 százalék között, a 70-74 éves korcsoportban 87,6 százalék volt az április 11-én zárult héten azoknak az aránya, akiknek a szervezetében kimutatták az antitestek jelenlétét.

A brit kormány már két hete bejelentette, hogy az Egyesült Királyság egészében az 50 évesnél idősebb korosztályok és a legveszélyeztetettebb lakossági csoportok mindegyik tagja az április 15-re kitűzött határidő előtt két nappal megkapta a koronavírus elleni oltás első adagját, és a brit állami egészségügyi szolgálat (NHS) Angliában ezen a héten már a 42 évesek előtt is megnyitotta a oltási időpontok foglalásának lehetőségét.

A brit egészségügyi minisztérium legfrissebb, az Egyesült Királyság egészére vonatkozó adatai szerint eddig 33 843 580-an kapták meg az első adagot a koronavírus elleni oltásból. A felnőtt brit lakosság 64,5 százaléka részesült az első oltási dózisban.

Boris Johnson megkapta az AstraZeneca első oltását 2021. március 19-én.
photo_camera Boris Johnson megkapta az AstraZeneca-oltást 2021. március 19-én. Fotó: Frank Augstein/AFP

Már az első dózis sokat segített

A PHE átfogó vizsgálata szerint az Egyesült Királyságban alkalmazott két fő vakcinatípus, a Pfizer/BioNTech és az Oxford/AstraZeneca már az első dózis beadása után az egy háztartásban élők esetében is 38-49 százalék közötti mértékben csökkentette annak a kockázatát, hogy a beoltottak – ha meg is fertőződnek – továbbadják a lakótársaiknak a koronavírus-fertőzést.

A PHE szakértői szerint a vizsgálati eredmény jelentősége abban áll, hogy az oltások a súlyos megbetegedés és a halálozás kockázatának jelentős csökkentése mellett a koronavírus terjedését is már bizonyítottan lassítják még az egymással szoros közelségben élők között is.

Egy másik, szélesebb körű vizsgálat, amit a brit statisztikai hivatal és az Oxfordi Egyetem végzett 372 ezer ember bevonásával, azt mutatta ki, hogy az Oxford/AstraZeneca- és a Pfizer/BioNTech-vakcinák első adagjával december és április eleje között beoltottak esetében átlagosan 65 százalékkal csökkent a koronavírus-fertőződés esélye. (MTI)