A csengeri örökösnő néven elhíresült P. Mária, vagy ahogy a botrány kirobbanásakor megismerhettük, Sz. Gáborné meghallgatásával folytatódott a mátészalkai járásbíróságon az ügy tárgyalása. A Telex tudósítása szerint meghallgatásán P. tagadta, hogy bárkit megtévesztett volna, vagyis nem tartja magát bűnösnek.
Különösen nem érzi úgy, hogy Kósa Lajost tévesztette volna meg, már csak azért sem, mert elmondása szerint nem is ő kérte a Fidesz alelnökének segítségét, Kósa maga ajánlkozott, amikor tudomást szerzett az állítólagos 1300 milliárd forintos örökségről. P. állítása szerint ő egy, a csengeri polgármesteri hivatalba érkezett levélből értesült az örökségről, ezután kereste meg Péteri István ügyvédet. Kósa Péteri sógora, Orendi Mihály révén értesült a mesés vagyonról. Orendi a Magyar Országos Korcsolyázó Szövetség ügyvezető igazgatójaként és a debreceni sportlétesítményeket kezelő cég vezetőjeként is Kósa környezetéhez tartozott.
P. elmondása szerint miután Kósa felajánlotta a segítségét, családjaik jó kapcsolatba kerültek, még vendégségben is jártak egymásnál. Segítsége fejében Kósa több ajándékot is elfogadott, például a felesége nevére is kiállítottak neki egy okiratot arról, hogy kap kétmillió eurót. Kósa emellett négyszer is elkísérte Svájcba az örökösnőt, hogy bankokkal tárgyaljon. P. szerint a svájci tartózkodásuk idején még Kósa szállását is ő fizette.
P. a bíróságon azt mondta, hogy ő még mindig hisz abban, hogy az örökség létezik. "Ha nincs, akkor engem is becsaptak" - mondta, hozzátéve, hogy egyelőre a nyomozóhatóság és az ügyészség se tudta bizonyítani, hogy van-e örökség, vagy nincs.