Szinte semmit sem lehet tudni arról, hol, hány embert oltottak be az ország különböző pontjain koronavírus ellen. Müller Cecília hivatalától hiába kértük a területi adatokat, pedig külön jeleztük, hogy ha nincsenek meg települési bontásban, küldjék el járásonként vagy megyénként.
Végül egy kormányinfón kiderült, hogy Gulyás Gergely miniszter már hetekkel korábban látta a megyei adatokat, amiket végül velünk is megosztott. Ezekből az látszik, hogy július 9-én Budapesten 60 százalékos volt az oltottság, Borsodban és Szolnok megyében viszont nem érte el az 50-et.
Szél Bernadett független képviselő az Emberi Erőforrások Minisztériumáról és a Miniszterelnöki Kabinetirodáról is lepattant ebben a témában. Pedig fontos lenne megismerni a részletesebb adatokat, hogy lássuk, hol lesz nagyobb a járványveszély a negyedik hullám idején.
Szél végül a Fővárosi Kormányhivatalnál próbálkozott, hiszen szerte az országba onnan postázzák a védettségi igazolványokat. Ezekről már kapott adatokat települési bontásban, bár az adott térségbe kiküldött plasztikkártyák száma nem feltétlenül egyezik meg az oltottak számával.
Egyrészt azért, mert nemcsak az oltottak, hanem a fertőzésből felgyógyultak is kapnak igazolványt. Másrészt sokan valójában nem ott laknak, ahová a kártyájukat postázták. Akárhogy is, ez a legtöbb, amit elárultak eddig ebben a témában. Szél Bernadett így foglalta össze az adatokat:
Országosan a lakosság 66 százaléka kapott igazolványt.
A megyék közt már jelentős eltérések vannak: Budapest 78,4%, Győr-Moson-Sopron 72,2%, Vas 69,8%, Pest 68,5%, Fejér 67,7%, Veszprém 67%, Csongrád 66,7%, Komárom-Esztergom 66,4%, Zala 64,3%, Baranya 63,4%, Somogy 63,4%, Tolna 63%, Heves 62%, Nógrád 61%, Hajdú-Bihar 60,3%, Bács-Kiskun 60,1%, Békés 58,7%, Szabolcs 56,5%, Szolnok 55,7%, Borsod 54,9%.
A főváros 78 százaléka mellett a megyei jogú városok lakóinak 72 százaléka, a városok lakóinak 64 százaléka, a községek lakosainak 57 százaléka rendelkezik védettségi igazolvánnyal.
A győri, a budakeszi, a dunakeszi és a szombathelyi járásban a legmagasabb az igazolvánnyal rendelkezők aránya (75%).
A kunhegyesi járásban ez 40%, a mezőcsáti és ózdi járásban 41, a hajdúhadházi és a csengeri járásban 47.
A legmagasabb és legalacsonyabb arányokkal rendelkező járások között 35 százalék a különbség.
Találni 100 százalékos településeket: ilyen a Pest megyei Ipolytölgyes és Márianosztra, valamint a somogyi Nemeskisfalud.
65 faluban 30 százalék vagy az alatti az arány. Az első 100 településen átlagosan 78 százalék a védettségivel rendelkezők aránya, az utolsó 100 átlaga 27 százalék, azaz több mint 50 százalékos a különbség.
A megyei jogú városok közül Veszprém és Székesfehérvár az első (79 százalék), utána jön Győr, Szombathely, Szeged és Kaposvár.
A városok közt Zamárdiban 82 százalék kapott igazolványt, Tokajon 80 százalék, Gödön 79.
A falvak közt Ipolytölgyes, Nemeskisfalud és Márianosztra az első.
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden
moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a
kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg. Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy
döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk,
és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség
és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is
várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol
hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.