Biztonságosan elhagyta Kabult mintegy 200 mentett kutyával és macskával az a brit állampolgár, aki állatmenhelyet tartott fenn az afgán fővárosban. A menhely afgán segítőit azonban az afgán fővárosban hagyták.
Paul Farthing, a brit királyi haditengerészet egykori katonája szombaton magánúton bérelt charterjárattal utazott el az állataival Kabulból. A menhely állatainak kimenekítéséről szóló hírek megosztották Nagy-Britanniát, különböző kérdések merültek fel az emberi és állati életek értékével kapcsolatban.
Farthing nagyszabású kampányt indított néhány napja a közösségi médiában, és támogatók segítségével repülőt tudott bérelni az Operation Ark (bárka hadművelet) fantázianevű kimenekítési akciójához.
Dominic Dyer állatvédő, Farthing nagy-britanniai szóvivője közölte, hogy a gép a tervek szerint vasárnap száll le a londoni Heathrow repülőtéren.
Az egykori brit katona, aki Kabulban állatmenhelyet épített fel, miután 15 évvel korábban Afganisztánban szolgált, jogosult volt az evakuálásra az afgán személyzettel és a családtagjaikkal együtt, de elutasította azt, hogy az állatok nélkül távozzon.
Ben Wallace brit védelmi miniszter kezdetben elzárkózott Farthing kérésének engedélyezésétől, hogy a munkatársaival és az állataival együtt az Egyesült Királyságba evakuálják. A tárcavezető végül szerdán adta be a derekát.
Farthingot több híresség támogatta, közöttük Ricky Gervais színész, és sokan ajánlották fel, hogy befogadják a megmentett állatokat. Egyben sokan bírálták amiatt, hogy az ügy elvonja a figyelmet és az energiát a tálibok uralma alatt veszélyben forgó afgánok kimenekítésétől.
Nagy-Britannia hivatalos közlés szerint eddig több mint 15 ezer brit és afgán állampolgárt menekítettek ki az afgán fővárosból. Illetékesek közölték, hogy legalább 1100 evakuálásra jogosult afgán Kabulban maradt. (MTI)