Kilencvenéves korában kedden meghalt Cson Tu Hvan, Dél-Korea egykori katonai diktátora. A tájékoztatás szerint Cson nyugat-szöuli otthonában halt meg hosszan tartó krónikus betegsége következtében.
A dél-koreai elnöki hivatal a nap folyamán részvétét fejezte ki a családtagok felé, jóllehet Pak Kjun Mi elnöki szóvivő sajnálatát fejezte ki, amiért Cson sosem kért bocsánatot a tetteiért, hozzátéve, hogy a hivatal nem képviselteti magát a megemlékezésen.
A kormányzó Demokrata Párt részéről azt közölték, hogy az elhunyt - múltbeli bűnei miatt - nem jogosult állami temetésre.
A legfőbb ellenzéki tömörülés, a Népi Erő Pártja (PPP) részéről nem kívánták a halálhírt kommentálni, de hozzátették, hogy elnökjelöltjük, a Csont egyébként korábban méltató Jun Szok Jol nem látogat el a megemlékezésre.
Az egykori tábornok 1979-ben került hatalomra katonai puccsal, egy évvel később vérbe fojtott egy demokráciapárti tömegtüntetést Kvangdzsuban. Hivatalos adatok szerint a karhatalmi intézkedések következtében több mint kétszázan vesztették életüket és 1800-an sebesültek meg. Cson 1988-ig töltötte be az államfői tisztséget, amelynek során kemény kézzel irányította országát. A túlkapások és a politikai másként gondolkodók elnyomása mellett elnökségéhez gazdasági fellendülés is kötődött.
Cson Tu Hvan a diákság vezette, demokratikus reformokat követelő országos tüntetési hullám nyomán kényszerült lemondani.
1996-ban a 17 évvel korábbi katonai államcsínyben és a kvangdzsui vérengzésben játszott szerepéért árulás vádjával halálra ítélték, de később elnöki kegyelmet kapott. (MTI)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.