Gyilkosság a panel tetején címmel jelent meg Dulai Péter kriminalista, bűnügyi újságíró kötete a szocializmus évtizedeinek néhány híres emberölési ügyéről. Dulai régi kollégánk, az Index sportrovatából származott át bűnügyi vonalra, aztán kriminalisztikát tanult, éppen PhD-zik. Mint kiderült, bűnügyi érdeklődése súlyos gyerekkori traumából is ered: nővére gyilkosság áldozata lett.
Facebook-oldalán a közelmúlt, elsősorban a szocializmus évtizedeinek legsúlyosabb bűncselekményeit kezdte el földolgozni. A közösségi oldalon keresztül sok egykori tanú, hozzátartozó, túlélő jelentkezett, néhányan közülük pedig olyan dolgokat állítottak, amelyek nem nagyon egyeztethetők össze a hivatalos peranyagok megállapításaival.
Ezekből az ügyekből állított össze kötetet Dulai. A könyvben nem csupán leírja újra az eseteket a kortárs források alapján, de megpróbált nyomozni, ahol elvarratlan szálakat talált, megszólaltatja az ügyek szereplőit, túlélőket, hozzátartozókat, néhány esetben felrajzolja az elkövetők – többnyire rendkívül nyomorult – társadalmi hátterét, bemutatja élettörténetüket. A szövegek stílusa valahol a riport és a kriminalisztikai szakmunka között mozog.
A 444 podcastjának vendége a szerző és Kovács Lajos nyugalmazott rendőr ezredes, volt gyilkossági nyomozó.
A beszélgetés némileg csapong a könyvben feldolgozott esetek és néhány más híres korabeli bűncselekmény között, ezért itt felsorolunk néhány fontos tájékozódási pontot, amely segíthet megérteni az elhangzó információkat:
1. A szerző ezen az oldalon röviden ismerteti a könyvben tárgyalt bűncselekményeket.
2. Magda János, a felmentett szolnoki gyilkos.
3. Jancsó Ladányi Piroska és lánya, Borbála, a törökszentmiklósi szexuális ragadozók az ötvenes években. (Bővebben a Magyar Narancs sorozatában.)
4. A Kádár-kor talán legveszélyesebbnek tartott bűnözője: a vecsési rendőrgyilkos Soós Lajos és bandája. (Dr. Vedres Géza volt gyilkossági nyomozó hosszú beszámolója.)
5. Ember Zoltán, a szentkirályszabadjai sorozatgyilkos.
6. Szabó Zoltán, a balástyai rém.
7. Országjáró Miska bácsi, azaz Bodócs Mihály. A háború után tűnt fel a gyerekekkel igen jól bánó, mindig kedves álnépművész, aki szívesen tartott foglalkozásokat az ország legszegényebb településein a kis úttörőknek. Énekeket, verseket tanított. Az ötvenes-hatvanas években az úttörőmozgalom egyik „sztárja” volt, gyakran írtak róla lelkendező cikkeket a megyei lapok. A negyvenes évektől több száz pedofil bűncselekményt követhetett el. A kor társadalmi viszonyai között a gyerekek nem merték jelenteni az esteket. 1960-ban tartóztatták le és ítélték el először négy pedofil bűncselekményért. Azután 1967-ben került elő a neve, miután Kovács Péter, a martfűi rém vallomásában említette. Őt, mármint Kovácsot is Országjáró Miska bácsi rontotta meg. 1971-ben már börtönben ül, de szabadulása után még többször föltűnik a neve bűnügyi rovatokban, egészen a kilencvenes évekig.
8. Az 1979 tavaszán elkövetett hárshegyi gyilkosság rettenetes története. Fehér György tévés operatőr és rendező több mint tízórányi anyagot forgatott a tettes, Molnár Henrik tárgyalásáról. A felvételen végig csak a vádlott arca látszik. Krasznahorkai László, aki végignézte az anyagot, azt mondta róla, hogy vágás és változtatás nélkül kellene bemutatni, annyira erős minden kockája. Fehér a szocialista rendszerben nem kapott engedélyt arra, hogy a felvételeket használja, a rendszerváltás után pedig úgy tűnik, nem foglalkozott vele. Fehér György Tarr Béla közeli munkatársa volt, Szürkület című (egyébként gyilkosságokról szóló) játékfilmjét a nagy Tarr-filmek előfutárának tartják. Tarr Bélával együtt írta Szenvedély című filmjét, a Sátántangó producere volt, és dolgozott a Werkmeister harmóniákon is. 2002-ben halt meg. A Molnár Henrikről forgatott anyagot sosem mutatták be, de a könyvéhez anyagot gyűjtő Dulai Péter megtalálta, és végignézte.
9. Pándy András Belgiumban elkövetett sorozatgyilkossága. A hazai nyomozást Kovács Lajos vezette, és most ismét könyvet jelentetett meg az ügyről.
Tartalom:
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.