Az ausztrál határőrség vizsgálatot indított, hogy kiderüljön, a szerb teniszsztár hamis információt közölt-e velük, amikor az országba lépve azt közölte, hogy az érkezése előtti két hétben csak egyetlen országban tartózkodott.
A közösségi médiában felbukkant posztok alapján ugyanis úgy látszik, Djokovic karácsonykor még Belgrádban volt, míg január elején már Spanyolországban, és onnan utazott aztán Ausztráliába.
Közben kedden Scott Morrison ausztrál miniszterelnök már telefonon beszélt Ana Brnabić szerb miniszterelnökkel, hogy diplomáciai úton rendezzék a szerb teniszező vízuma körül kialakult helyzetet. Arról, hogy hogyan lett ekkora sztori Djokovic vízumából, és hogyan vált a szerb teniszező az oltásellenesekre utazó szélsőjobboldal hősévé, hétfőn részletesen is írtunk.
A legutóbbi fordulat az volt, hogy egy bíróság ugyan hétfőn visszaadta a vízumát a teniszezőnek, Djokovic sorsa ezután az ausztrál bevándorlásügyi miniszter, Alex Hawke kezébe kerül. A miniszter akár ismét dönthet úgy, hogy visszavonja Djokovic vízumát, ami viszont szinte biztosan új bírósági eljáráshoz vezetne.
A Guardian beszámolója szerint Djokovic ügynöke révén január elsején adta be a beutazási kérelmét Ausztrália felé, és arra a kérdésre, hogy az útja előtti 14 napban utazott vagy fog-e utazni más országba, nemmel felelt. Ehhez képest a közösségi oldalakon látható fotók alapján Djokovic végül utazott még az ausztrál útja előtt is. Ez akár indok lehet a vízuma ismételt megvonásához is.
Közben a Spiegel írt arról, hogy az a pozitív Covid-teszt is furcsa, ami elvileg december 16-ai, és amire hivatkozva Djokovic azt mondta, mentesülhet az oltás alól. A bírósági anyagokhoz csatolt teszten látható QR-kód ugyanis egy negatív eredményre vitt elsőre, és csak másodjára mutatott pozitív eredményt.
A Guardian cikke szerint az ausztrál kormány tagjai is megosztottak abban a kérdésben, hogy zérótoleranciát kell-e fenntartani az oltatlanokkal szemben, vagy pedig fogadják el Djokovic kérelmét, aki a nemrégi pozitív Covid-tesztjére hivatkozva mentené fel magát az oltások alól.
Kedden az Australian Opent szervező ATP Tour is közleményt adott ki, melyben közölték, hogy a szervezet maximálisan tiszteletben tartja Ausztrália bevándorláspolitikáját, ugyanakkor szerintük világos, hogy Djokovic jóhiszeműen járt el, amikor azt hitte, hogy a megfelelő orvosi felmentésekkel rendelkezik. A hétfői tárgyaláshoz vezető eseménysorozat pedig minden szinten rendkívül káros volt, Novak hogyléte és felkészülése szempontjából is.
Hétfőn a rendőrségnek könnygázzal kellett feloszlatnia Djokovic rajongóit Melbourne-ben, akik a tárgyalás helyszínéről kihajtó autót vettek körbe, Free Novak! kiabálás közben. A helyszíni beszámolók szerint amúgy az autóban nem is Djokovic, csak az ügyvédje ült.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.