A spanyol parlament csütörtöki ülésén elfogadta a kormány munkaügyi reformját, ami a kabinet programjának egyik legfontosabb ígérete, valamint feltétele a koronavírus-járvány gazdasági hatásainak enyhítésére létrehozott európai uniós alapból (Next Generation EU) származó támogatás folyósításának. Ezzel Pedro Sánchez kormánya visszavont néhány olyan piacbarát módosítást, amiket még 2012-ben fogadott el az akkori konzervatív vezetés.
Pedig a kormánynak csak 155 helye van a 350 fős parlamentben. A kisebbségben kormányzó Szocialista Párthoz kilenc kisebb párt csatlakozott, valamint a koalíciós partnere, a Unidos Podemos is támogatta a kormány javaslatát.
A reformcsomagot egyetlen szavazattöbbséggel, 175-174 arányban fogadta el a törvényhozás. A szavazás után kiderült, hogy az ellenzéki konzervatív Néppárt (PP) egyik tagja igennel szavazott nem helyett. Cuca Gamarra frakcióvezető rögtönzött sajtótájékoztatón közölte: képviselőjük állítja, hogy nemmel szavazott, ezért kérik a parlament elnökét az eredmény megváltoztatására.
A legnagyobb szakszervezetek (UGT, CCOO) és munkáltatói érdekképviselet (CEOE) által elfogadott intézkedések a munkaerőpiaci bizonytalanságok mérséklésére, elsősorban az ideiglenes foglalkoztatás elterjedt gyakorlatának korlátozására irányulnak. Főleg ezeket a rövid távú szerződéseket tették felelőssé a fiatalok bizonytalan munkaügyi helyzetéért. Tavaly novemberben a 25 év alattiak körében a munkanélküliség 29,2 százalékos volt. Összenemzeti szinten pedig 14,1 százalék volt a munkanélküliek aránya, miközben az eurozónában 7,2 százalék volt az átlag.
A törvény erejű rendelet a határozatlan idejű foglalkoztatást nevezi meg általános gyakorlatnak, amitől két kivétel esetén lehet eltérni:
Előre tervezhető, szezonális feladatok ellátására külön szerződéstípust vezetnek be, ami legfeljebb 90 napra szólhat egy éven belül. Például a kereskedelemben a karácsony ünnepek előtti időszakban alkalmazható ez a foglalkoztatási forma.
A módosítás előírja, hogy ha valakik két éves időtartamon belül 18 hónapja foglalkoztatnak határozott idejű szerződésekkel, annak szerződése automatikusan határozatlan idejűvé válik.Külön szerződési formát fogadtak el a szezonális tevékenységekre mint amilyen például a turizmus, ahol a határozatlan idejű szerződések időszakosan szüneteltethetővé válnak.
A szakszervezetek a tárgyalásokon elért egyik legnagyobb eredménynek azt tartják, hogy a lejáró kollektív szerződések nem veszítik el érvényességüket, amíg az újat nem fogadják el, így a cégek ösztönözve lesznek a megegyezésre.
Emellett a vállalati kollektív szerződésekben nem lehet csökkenteni a béreket, sem növelni a munkaidőt az ágazati kollektív szerződésekben meghatározotthoz képest.
A módosítások érintik az alvállalkozók alkalmazásának feltételeit és bevezetnek egy új mechanizmust is, annak megakadályozására, hogy gazdasági krízis idején tömeges elbocsátások történjenek. A pályakezdők számára új foglalkoztatási formákat határoztak meg, valamint bővítették a munkaügyi felügyelet bírságolási lehetőségeit. (APNews/MTI)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.