„A szexuális visszaélések és erőszak felszámolásáért felelős biztost” nevezett ki a holland kormány kedden a Munkáspártban politizáló Mariette Hamer személyében.
Hamer korábban frakcióvezető volt, és ő vezette a kormány szociális és gazdasági ügyekben illetékes tanácsadó testületét is. Új beosztásában az lesz a feladata, hogy javaslatokat tegyen a szexuális visszaélések és erőszak visszaszorítása érdekében. Három évre kapott megbizatást.
Az elmúlt időszakban megszaporodtak a szexuális indíttatású zaklatások a holland közéletben. A legnagyobb botrány a Voice of Holland zenei tehetségkutató-műsor során tört ki, miután több személlyel kapcsolatban súlyos visszaélések gyanúja merült fel. A műsort az RTL januárban le is vette műsoráról, miután a Youtube-on egy dokumentumfilmben tucatnyi korábbi szereplő beszélt arról, hogy zaklatás áldozatai voltak. Ezekben az ügyekben már nyomozás indult.
A hétvégén távozott posztjáról az Ajax Amszterdam sportigazgatója, Marc Overmars, aki több női beosztottját is szexuális indíttatású üzenetekkel zaklatta. Kedden pedig egy munkáspárti képviselő, Gijs van Dijk mondott le, azok után, hogy több női kollégája is panaszt tett, amiért a politikus fogdosta őket.
Robbert Dijkgraaf oktatási, kulturális és tudományos ügyekért felelős miniszter szerint az incidensek azt mutatják, hogy a MeToo mozgalom kiváltó okai továbbra is jelen vannak Hollandiában, ezért lépni kell, a cél pedig egy olyan társadalmi klíma kialakítása, amiben mindenki felelősségre vonható a helytelen cselekedeteiért.
A biztos kinevezése azok után történik meg, hogy januárban sok százan tüntettek Amszterdamban a zaklatásokkal szembeni hatékonyabb fellépésért. (MTI)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.