Ferenc pápa egyik közeli munkatársa szerdán megvédte a Vatikán döntését, hogy egy orosz és egy ukrán nő együtt viszi majd a keresztet a nagypénteki körmenet egyik részében, amit a pápa vezet majd.
Ukrajna szentszéki nagykövete és a kijevi érsek is kifogásolta kedden a döntést, tekintettel Oroszország inváziójára és ukrajnai háborújára. Andrij Juras ukrán nagykövet a Twitteren azt írta, „megérti és osztja Ukrajnában és sok más közösségben az általános aggodalmat azzal kapcsolatban, hogy ukrán és orosz nő közösen vigye a keresztet” a pénteki körmenet egy részében.
A bírálatra reagálva Antonio Spadaro tiszteletes, a Ferenc pápához közel álló római jezsuita pap megvédte a döntést. „Egy dolgot meg kell érteni a pápával kapcsolatban. Ő lelkész, nem politikus" – mondta szerdán a RAI olasz állami rádiónak. Szerinte a kép, ahogy a két nő együtt hordozza a keresztet, felkavaró lehet, „mert olyasmit képviselnek, ami jelenleg elérhetetlen. A békét.”
A kijevi székhelyű Szvjatoszlav Sevcsuk nagyérsek, az ukrajnai görög-katolikus egyház vezetője szintén elítélte a Vatikán döntését. „Az elképzelést alkalmatlannak és kétértelműnek tartom" – mondta Sevcsuk, hozzátéve, hogy az „nem veszi figyelembe az Ukrajna elleni orosz katonai agresszió kontextusát”.
Sevcsuk helytelenítette annak meditációnak a megfogalmazását is, amit felolvasnak majd, miközben a nők a magas, könnyű keresztet szorongatják. Ez így szól: „azt akarjuk, hogy az életünk olyan legyen, mint korábban. Miért ez az egész? Mit vétettünk? Miért hagytál el minket? Miért hagytad el népeinket?” A szavak a kereszthordozó gesztussal kombinálva „érthetetlenek, sőt sértőek” – mondta a görög-katolikus elöljáró.
A Vatikán tájékoztatása szerint a meditáció forgatókönyve az orosz és ukrán nő családjainak tapasztalatai alapján készült, akik szintén részt vesznek a körmenetben.
A pápa szerdai nyilvános audienciáján nem említette a vitát, de „a fegyveres agressziót istenellenes gyalázatnak” minősítette, és húsvéti tűzszünetet sürgetett. (via AP)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.